Başkentray 16 Nisan’da açılıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan başkentlilere müjdeyi verdi. Ankaralıların iki yıldır beklediği Başkentray, 16 Nisan’da yolcu taşımaya başlıyor

Başkentray 16 Nisan’da açılıyor
TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapımı 20 aydır devam eden Ankara'nın önemli projelerinden Başkentray'da sona gelindi. 11 Temmuz 2016'da başlayan ve iki yıla yakın süredir çalışmaları yoğun bir şekilde süren Başkentray, bir ay sonra açılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın test sürüşünü bizzat yaptığı Başkentray'da günlük 520 bin kişi seyahat edebilecek.

SIKINTI BİTİYOR
Bakan Ahmet Arslan, basın mensuplarının da katıldığı test sürüşünde Başkentray'ın Eryaman İstasyonu'nda açıklamalarda bulundu. Bakan Arslan: "Yeni sistemle Ankara'da konforlu, hızlı ve güvenli seyahat hizmete giriyor. Bakanlığımız için çok önemli olan bir projeyi Ankaralıların hizmetine açıyoruz. 20 ay önce bu hat Ankaralıların hizmetine kapatıldı. Banliyö sistemini ellerinden aldık ve bunca zaman onlara ulaşım sıkıntısı yaşattık. Artık bitiyor, Ankaralı bir ay sonra huzurlu ulaşıma kavuşacak. Gerekli çalışmalar bitmek üzere, test sürüşlerinin ardından Başkentray 16 Nisan'da hizmete açılacak."

BAŞKENTRAY'DA 'ENGEL' YOK
Bakan Ahmet Arslan, "Toplam 23 istasyon var. Durma ve kalkmaları da hesap ederek, eskiden 1 saat olan yolculuk şimdi tamamında 48 dakikaya düşecek. Ankara'dan Sincan'a 11 dakikada gelecekler. Başkentray, Yenişehir'de Kızılay, Kurtuluş ve Maltepe'de Ankaray ile entegre olacak" dedi. Engelliler için de bu projede önemli çalışmalar hayata geçirdiklerini belirten Arslan, "Tüm engelli kardeşlerimize hizmet edecek şekilde bütün istasyonlarımız engelsiz hale getirildi. Kesintisiz hizmet alabilecekler, onları için her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündük. Yine Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzaladık. Ankarakart ile tüm trenleri kullanabilecekler. Ayrı bir kart olmayacak" dedi. Bakan Ahmet Arslan ayrıca bazı istasyonlarda vatandaşların oturabileceği mekanların da olacağını belirtti.

GÜNLÜK 520 BİN KİŞİ TAŞINACAK
Eski banliyö hattı ile yeni sistemi karşılaştıran Arslan, "Kayaş'tan Sincan'a yaklaşık 36 kilometre olan sete, 32 yeni banliyö seti ekledik. 96 vagonla hizmet verecek, her bir set 770 kişiyi taşıyacak. 1 milyar 227 milyon TL maliyetle hayata geçirilen Başkentray ile günlük 520 bin kişiye hizmet vereceğiz. Kapanmadan önce günlük 33 bin kişiye hizmet veriyorduk. Önceki sistemde ciddi bir gürültü ve sarsma yaşanırken şimdi konforlu bir sistemle yolculuk yapılacak. Sincan'dan Kayaş'a kadar olan 3 hattı rahatlattık, bunu 5 hatta çıkardık. 2 hattı Sincan'dan Kayaş'a kesintisiz banliyö trenlerimiz kullanacak. Ankara'dan Kayaş'a 4, Ankara'dan Beyiçbey'e 6, Beyiçbey'den Sincan'a 5 hatta çıkardık. Böylece 36 kilometre olan hattı 156 kilometreye çıkardık" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN