Ankaralı Stelyo’ya başkent jesti

SABAH Gazetesi’nin Atina muhabiri Stelyo Berberakis’e, “Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesinde basın mensubu olarak sağladığı büyük katkısı” nedeniyle “Ankara Üniversitesi Dostu Beratı” verildi

Ankaralı Stelyo’ya başkent jesti

Ankara Üniversitesi Yönetim Kurulu'nun kararıyla yıllarca Türk-Yunan ilişkileriyle ilgili haberleri takip eden SABAH Gazetesi Atina muhabiri Stelyo Berberakis'e, "Türk- Yunan ilişkilerinin gelişmesinde basın mensubu olarak sağladığı büyük katkısı" nedeniyle "Ankara Üniversitesi Dostu Beratı" verildi. Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş ve Ankara Üniversiteleri Derneği Başkanı Günal Albay'ın öncülüğüyle Ankara Üniversitesi'nin "100. yüzyıl" salonunda bir konferans veren ve salonu dolduran izleyicilerin sorularını yanıtlayan Stelyo Berberakis Türk-Yunan ilişkilerinin gerek Türk gerekse Yunan toplumları üzerindeki etkisini irdeledi.

YUNANLILAR DAHA ÇOK MERAK EDİYOR
Yunan toplumunun, medyasının ve siyetçilerinin Türkiye'de olup bitenleri, Türk toplumu, medyası ve siyasetçilerinin Yunanistan'da olup bitenleri daha çok merak edip izlediğini söyleyen Berberakis, buna nedeninin Yunanistan'ın Türkiye'den duyduğu endişelerden kaynakladığını söyledi. Yunanistan'ın aynı nedenlerle Türkiye'nin AB üyeliğini de desteklediğini; çünkü Yunanistan'da, AB üyesi bir Türkiye ile AB üyesi bir Yunanistan'ın kendi aralarındaki anlaşmazlıkları daha kolay giderebileceklerine ve bölgede barışçıl ortak bir güç oluşturabilecekleri inancının hakim olduğunu söyledi.

VENİZELOS'UN ANKARA ZİYARETİ
Bu birlikteliğin sağlanabileceğine inanan gazeteci Berberakis, Yunanlı önder Eleftherios Venizelos'un, Mustafa Kemal Atatürk'ü Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermesinin tesadüfi bir hamle olmadığından söz etti. Venizelos'un anı defterinden alıntıları salondaki izleyicileriyle paylaşan Berberakis, Venizelos'un, Ankara ziyaretinde verilen muhteşem bir balodan sonra Mustafa Kemal'e "..artık birbirimizle asla savaşmayacağız.." dediğini ve buna karşı Mustafa Kemal'in Venizelos'un koluna girerek ve kendi ifadesine göre fevkalade iyi Yunancasıyla "... değil birbirimizle savaşmak, size gelecek herhangi bir dış tehdide karşı Türkiye her zaman yanınızda yer alacaktır.." sözlerine yer verdiğini söyledi..

'TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞIYIM'
İki ülke arasındaki siyasi anlaşmazlıklara rağmen bu iki toplumun birbirine nasıl benzediği; mutfak ve müzik bir yana milli gurur ve mantık gibi anlayış ve kavramlarının başka ülkelerdeki halkların mantık ve anlayışlarına hiç benzemediği kadar aynı olduğu yolundaki kanaatlerini örnekleriyle vermeye çalışan Berberakis, kendisini merak edenler için de "Askerliğini Türkiye'de yapmış; İstanbul Rum kökenli ancak Ankara doğumlu bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı" olmaktan duyduğu gururu dile getirdi. Kendisini dinlemek ve görmek için salonu dolduranların arasında gördüğü Ankara'daki sınıf arkadaşlarına ve zaman zaman Atina'daki Türk büyükelçiliğinde görev yapmış dostlarına yeniden kavuşma fırsatını bulan Stelyo, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş'in elinden aldığı "Ankara Üniversitesi Dostluk Beratı" belgesini, hayatının en önemli "ödülü" olarak niteledi.

BİZE ULAŞIN