Şampiyonluğa anne-baba ödülü

Türkiye’nin 95 yıllık eskrim tarihinde, yıldız kadınlar kılıç kategorisinde, ilk Avrupa şampiyonluğunu kazanan Deniz Selin Ünlüdağ’ın ailesi, çocuklarının hayalleri için Ege kenti İzmir’den Ankara’ya taşındı

Şampiyonluğa anne-baba ödülü

Türkiye'nin 95 yıllık eskrim tarihinde, yıldız kadınlar kılıç kategorisinde, ilk Avrupa şampiyonluğunu kazanan Deniz Selin Ünlüdağ'ın başarı hikâyesi, önce kendisinin, sonra da ailesinin İzmir'den Ankara'ya göç etmesiyle başladı. Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Avrupa Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası'nda altın madalya alarak Türk eskrim tarihine geçen 17 yaşındaki Deniz Selin, hedefi ve hayali olan Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonluklarını elde etmek için 3 sene önce Ankara'ya gelirken, annesi Yasemin Ünlüdağ ve babası Tanju Ünlüdağ çifti de kızlarının yanında olmak için bir yıl önce başkente taşındı. Ünlüdağ çifti, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nde (THOM) kalarak haftanın 5 günü yaptığı antrenmanlarla hayallerine ulaşmaya çalışan kızları Deniz Selin ile birlikte yaşamaya başladı. Ünlüdağ ailesi, "Deniz'in arkasından gittikleri, denizi olmayan Ankara'da" çocuklarına, hayallerinden ilkini gerçekleştirmesinde destek olmanın mutluluğunu yaşıyor. THOM Projesi'ne alınmasının ardından geldiği Ankara'da ilk kez ailesinden uzun süre ayrı kalan Deniz Selin, "14 yaşında tanımadığınız, bilmediğiniz bir şehre geliyorsunuz. Başta hasret, özlem oldu. Ancak ailem her zaman bana destek verdi" dedi. Çocukken paten kaymak istediğinde kendisine düşmeyi öğreten babası için, "İlk antrenörüm. Bana önce düşmeyi öğretti" şeklinde konuştu.

"BÜYÜKLERDE DE DERECE ALIRIM"
Avrupa şampiyonluğunun tesadüf olmadığını, çalışma ve emeğinin karşılığını alarak kendisini kanıtladığını vurgulayan Deniz Selin, "Hissediyorum, çıksam büyüklerde de derece alırım" dedi. Büyükler kategorisinde rakiplerine baktığında fiziksel olarak kendisinde güç eksikliği görmediğini anlatan Deniz Selin, "Bundan sonra hedefim, gençler ve büyükler de derece yapmak" diye konuştu. Psikolog olarak sporcu psikolojisi alanında da uzmanlaşmak isteyen Deniz Selin, sakatlığın ardından ulaştığı Avrupa şampiyonluğu için çok emek verdiğini belirtti.

AİLESİ PEŞİNDEN GİTTİ
Anne Yasemin Ünlüdağ ise Avrupa şampiyonu olmak için eskrim pistine çıkan kızından doğum gününde kendisini gururlandıran güzel bir hediye aldığını dile getirdi. Deniz Selin'e destek için her zaman yanında olduklarını anlatan anne Ünlüdağ, "Yanında olalım, destek olalım diye arkasından geldik. Deniz Selin'in Avrupa şampiyonluğunu elde ettiğinde inanılmaz derecede mutluluk yaşadık" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin ilk sualtı dalış eğitmenlerinden baba Tanju Ünlüdağ ise şunları söyledi: "Çok başarılı sporcu olsalar da onlar sonuçta çocuk. Çocukları eğer istedikleri branşı yapmakta serbest bırakırsanız mutlaka başarılı oluyorlar. Çünkü isteyerek yapıyorlar hiçbir zorlama olmuyor. Biz bu düşünceyle kızımızı büyütmeye çalıştık ve hala yola devam ediyoruz."

BİZE ULAŞIN