Ulus’ta erteleme söz konusu değil

Ulus Projesi’ndeki yıkım çalışmalarında ertelemenin söz konusu olmadığını belirten Başkan Tuna, “Burada yıkılacak olan binalar bugün boşalsın, yarın yıkarız” dedi

Ulus’ta erteleme söz konusu değil

Başkent Ankara'nın tarihi dokusunu ortaya çıkarmak amacıyla 2005 yılında çalışmalarına başlanan ancak hukuki sorunlar nedeniyle bir türlü ilerleme sağlanamayan Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında yıkılacak binalarda bulunan esnafa tebligat gönderilerek işyerlerinin boşaltılması istenildi. Tebligatların ardından da Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Ocak ayında alınan kararla Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi içerisindeki Spor Genel Müdürlüğü ile Gümrük Müsteşarlığı binalarının yıkılması için karar alındı. Ulus'taki çalışmaları SABAH Ankara'ya değerlendiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, binaların yıkımı ile ilgili ertelemenin söz konusu olmadığını ifade etti.

TAHLİYELERİ BEKLİYORUZ
Esnafın işyerlerini tahliye etmeye başladığını ve projenin tüm hızıyla yoluna devam ettiğinin altını çizen Başkan Tuna, "Ulus Projesi'nde ufak tefek tahliyeleri bekliyoruz. Bu tahliyeler tamamlandığında yıkıma başlayacağız. Yıkım kararı aldığımız birkaç bina var. Binaları insanların üzerine yıkacak halimiz yok. Buradaki tahliyelerle ilgili işlemler devam ediyor" şeklinde konuşurken yıkımların ertelendiği yönündeki dedikodulara da yanıt vererek, "Ulus Projesi 2005 yılında başladı ve adım adım gidiyor. Hukuki süreçler olduğu için zaman aldı. Bizde başlayan projeyi devam ettiriyoruz. Burada yıkılacak olan binalar bugün boşalsın, yarın yıkarız" görüşünü belirtti.

TURİST SAYISI ARTACAK
Ulus'un Ankara'nın tarihi olduğunu vurgulayan Başkan Tuna proje ile bölgenin 1970'li yıllardaki hareketli günlerine döneceğini dile getirdi. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bölge olan Ulus'ta 1.TBMM Binası, Ankara Palas, Ulus Heykel, Hacı Bayram Cami ve Ankara Kalesi'ne kadar olan tarihi ve manevi yapıları etkileyecek olan proje sonunda başkent dev bir meydan kazanacak. Başkan Mustafa Tuna ayrıca proje ile başkente gelen turist sayısında da artış yaşanacağını söyledi.

ÇARŞILAR DA YIKILACAK
?
Proje kapsamında Spor Genel Müdürlüğü ile Gümrük Müsteşarlığı binaları dışında Anafartalar Çarşısı ve 100.Yıl Çarşısı da yıkılacak binalar arasında yer alıyor. Özellikle iki çarşıda yoğun şekilde esnaf bulunurken diğer iki binanın neredeyse tamamı boşaltıldı.

BİZE ULAŞIN