Fıstık gibi destek

Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Beypazarı ilçesinde Antep fıstığı yetiştirilecek. Beypazarı’na gelen uzmanlar iki mahallede yaşayan çiftçilere eğitimler verdi

Fıstık gibi destek
Ankara Büyükşehir Belediyesi her konuda çiftçinin yanında olmaya devam ediyor. Tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik projeleri artıran ve hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi şimdi de başkentli çiftçilere ağaç budama eğitimi verdi. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanlığı Kırsal Kalkınma Müdürlüğü, Gaziantep'ten gelen Antep Fıstığı Araştırma Uzmanı Sibel Aktuğ Tahtacı ile birlikte çiftçilere Antep fıstığı yetiştiriciliği ve budama eğitimi verdi.

BEYPAZARI İKLİMİ UYGUN
Eğitime başkentin Beypazarı ilçesi Macun ve Kızılcasöğüt mahallelerinden gelen çiftçiler katıldı. Antep fıstığı için Beypazarı ilçesinin ikliminin uygun olduğunun tespit edilmesinin ardından başlayan eğitimlere ayrıca muhtarlar, Beypazarı Belediyesi Kırsal Kalkınma Müdürlüğü yetkilileri ile İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli mühendisler katıldı. Başkentli çiftçiler hem teorik hem de uygulamalı olarak Antep fıstığına anacı (aşılama) olarak kullanılan Menengiç ağaçlarının budama işlemini de öğrendi.

MENENGİÇ AĞACINA AŞI
İlkbahar aylarında budanan yabani Menengiç ağacına Antep fıstığı aşılamasının nasıl ve hangi tarihlerde yapılacağının anlatıldığı eğitimle, başkent Ankara'da Antep fıstığı yetiştiriciliğinin artırılması amaçlanıyor. Beypazarı ve çevresinin Türkiye'deki mikro klima özelliği gösteren nadir yerlerden biri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Antep fıstığında olduğu gibi birçok farklı iklim ve ekolojide yetişen ürünlerin de ilçede yetiştirilebileceğini belirtiyor. Uzmanlar tarafından eğitimler devam edecek.
BİZE ULAŞIN