Dışişleri Bakanlığı: “Türk Halkı, Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un Bu İfadelerini Unutmayacak Ve Affetmeyecektir”

  • Ankara
  • Cuma 24.04.2015 23:38
Dışişleri Bakanlığı, Türk halkının Almanya Federal Cumhurbaşkanı Gauck’un katıldığı bir törende kullandığı ifadelerini unutmayacağını ve affetmeyeceğini bildirdi.
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Gauck’ın, 23 Nisan 2015 tarihinde Berlin Katedralinde düzenlenen ve Türk kimliğine, tarihine ve toplumuna mesnetsiz ithamların dillendirildiği bir törene katıldığı belirtildi. “Cumhurbaşkanı Gauck’un, hukuka ve tarihi gerçeklere aykırı şekilde, Türk milletine işlemediği bir suçu isnat etme hakkı yoktur” denilen açıklamada, “Toplumsal birlik, bütünlük ve uyumu temsil etme makamında olanlardan, toplumu oluşturan tüm fertlerin hassasiyetlerini dikkate almaları ve daha kucaklayıcı bir yaklaşım sergilemeleri beklenir. Bu bağlamda, Gauck’un, temsil ettiği insanlar arasında bulunan yüzbinlerce Türk asıllı Alman vatandaşının düşüncelerini yok sayması ibret vericidir.
Türk tarihi ve kimliği, Türk-Alman toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kimliği karalamaya yönelik girişimlere bu toplumun fertleri sessiz kalmayacaklardır. Türk halkı, Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un bu ifadelerini unutmayacak ve affetmeyecektir.
Önümüzdeki günlerde, 1915 olayları konusunda bir karar tasarısını ele alması öngörülen Almanya Federal Meclisinin, bu tarihi mesele konusunda tarafsız ve yapıcı bir tutum içerisinde olmasını, Türk-Alman ilişkilerine uzun dönem olumsuz yansımaları olacak bir yaklaşım sergilememesini temenni ediyoruz” ifadelerine yer verildi.
BİZE ULAŞIN