TİKA’dan Etiyopya’daki Hastaneye Donanım Desteği

TİKA’dan Etiyopya’daki Hastaneye Donanım Desteği
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Etiyopya’nın Afar Eyaleti’nde bulunan Aysseita Bölge Hastanesi’nin hizmet kapasitesinin artırılması kapsamında tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu.
TİKA, nüfusun yoğun olduğu Afar Eyaleti’nde bulunan Ayssaita Bölge Hastanesi’ne hasta yatağı, ultrason cihazı, diş çekim seti ve solunum makinesi olmak üzere toplamda 28 farklı kalemden oluşan 138 adet tıbbi ekipman desteğinde bulundu. TİKA tarafından temin edilen malzemeler, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Afar Eyaleti Sağlık Bakanı Ali Huseyin, TİKA Etiyopya Koordinatörü İsmail Durhat, TİKA yetkilileri, Ayssaita bölge sakinleri ve hastane çalışanları katıldı.
Törende konuşan Afar Eyaleti Sağlık Bakanı Huseyin, TİKA tarafından temin edilen malzemelerle daha iyi hizmet vermeye çalışacaklarını belirterek, “Afar halkı ve eyalet yöneticileri adına yapılan bu yardımlardan dolayı teşekkür ederiz. Çocuklar, anneler, doğum ünitesi için gerekli tüm malzemeler temin edilmiştir” dedi.
Daha önce sağlık ocağı iken hastaneye dönüştürülmüş olan Aysseita Bölge Hastanesi’nde bazı tetkikleri yaptırmak için 60 kilometre mesafeye gidildiğini söyleyen Bakan Huseyin, “Bundan böyle Türk Devleti’nin temin ettiği bu malzemelerle tüm tetkiklerimizi burada yapma imkânımız olacak” diye konuştu. Huseyin, söz konusu projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.
Afar Eyaleti’nde 6 hastane bulunuyor. TİKA’nın donanım desteği sağladığı Ayssaita Hastanesi bölgenin en büyük hastanesi konumunda yer alıyor. Hastane yetkilileri, yapılan bu yardımların hastanenin hizmet kapasitesinin artırılması yönünde çok önemli bir hizmet olduğunu ifade ederek, TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Yetkililer, hastanede daha önce acil servise bir hasta geldiğinde ellerinde müdahale edecek malzemelerinin olmadığından ne yapacaklarını bilemediklerini vurgulayarak, TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projeyle bundan böyle hastaları kapıdan çevirmeyeceklerini kaydettiler.
Ayssaita Bölge Hastanesi, şehir nüfusu 62 bin olan ve çevrede toplam 40 bin kişilik bir yerleşimin olduğu toplamda en az 100 bin kişiye hizmet veriyor.
BİZE ULAŞIN