Op. Dr. Ecemiş: "Yumurta Azlığı Gibi Fazlalığı Da Problem"

Polikistik over’i kadınların yumurta sayısının ve rezervinin çok fazla olması, yani aşırı yumurtaya sahip olan çok yumurtalı kadın sendromu olarak tanımlayan Liv Hospital Ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tolga Ecemiş, her 5 ya da 6 kadında 1 polikistik over sendromunun görüldüğünü belirtti.
Polikistik over hastalarının yumurtalık dokusunun içerisinde olması gerekenden çok fazla sayıda yumurta olduğunu aslında polikistik hastalık derken içindeki kist halk arasında durumun çok yanlış anlaşıldığını belirten Op. Dr. Ecemiş, "Buna çok yumurtalı kadın sendromu demek çok daha doğru olacaktır’’ dedi.
Yumurta azlığı gibi fazlalığının da problem olduğunu belirten Ecemiş, "Kadınlar da çok yumurta olunca adetinin 13. 14. günü ovulasyon olması gerekirken çok yumurtaların içerisinden 1 yumurta seçilip atılamıyor. Bu hastalarda ovulasyon yani yumurtlama olmuyor. Yumurtlama olmayınca da tabi ki gecikmeli adet görme, hormonal dengesizlik peşi sıra yüzde 40’ında obezite arkasından da tüylenme devam ediyor ve bu kısır döngü etrafında dönmeye başlıyor. Gecikmeli adet gördükçe hormonal denge altüst oluyor. Hormonal denge altüst oldukça da gecikmeli adet görme derken arada obezite, insülin direncinin başlamasıyla da artık olay geri dönüşümsüz bir hale geliyor" ifadesini kullandı.
POLİKİSTİK OVER HASTA GRUBUNUN ÖNCELİKLE BİLMESİ GEREKENLER
Op. Dr. Tolga Ecemiş, mutlaka düzenli adet görmek için bir hipertansiyon hastası gibi bir diyabet hastası gibi ilaç kullanmasını ve ilk adet gördüğü yaştan; ergenlikten, menopoza kadar sürekli adet düzeni için ilaç kullanılması gerektiğini kaydetti.
’Bu hasta grubu gebelik istediğinde ne yapmalıdır?’ sorusuna ise Op. Dr. Ecemiş, şöyle cevap verdi:
"Bu süreçte öncelikle yumurtlama tedavisi ilaçları veriyoruz 1 ya da 2 yumurta gelişimi sağlanıyor. Böylelikle yumurta çatlamasının arkasından hem gebe kalması kolaylaştırılıyor hem de adet düzeni yerine geliyor. Ancak genel polikistik overli hastaların tedavi algoritmasında eğer bu hasta grubu 6 ay boyunca yumurta büyütmeye cevap verip gebe kalamıyorsa biz bu hasta grubunda vakit kaybetmeden tüp bebeğe geçiyoruz. Çünkü çok sayıda yumurta olunca kalite düşüyor. Tüp bebekte bu foliküllerin içerisinde gerçekte 100 mikron olan yumurtaları mikroskop altında kalitelilerini ayırıp seçiyoruz. Sonra onları değerlendirip kaliteli embriyo elde edip ana rahmine yerleştirerek gebelik oranlarını arttırmaya çalışıyoruz. Sonuç olarak polikistik overli kadınlar kaliteli yaşam için mutlaka hekim kontrolünde olmalıdır.’’
BİZE ULAŞIN