İlk Roman Vekil, Yemin Öncesi Açıklama Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Özcan Purçu, "Ülkemizin demokrasisi, etnik kimlik temsiliyeti açısından farklı bir dönemece, noktaya girildi" dedi.
TBMM’de 25. dönem milletvekilleri saat 15.00’den itibaren yemin edecek. Yemin töreni öncesi CHP İzmir milletvekili Özcan Purçu ailesi ile birlikte Meclis’te gazetecilere açıklama yaptı.
Purçu, Türkiye’nin her yerinde Roman derneklerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldiğini belirterek, "Benim milletvekili olma sürecimde tüm derneklerin katkıları vardı. Bugün bir milat olacak. Türkiye’de ilk defa bir Roman milletvekili yemin edecek. Ülkemizin demokrasisi, etnik kimlik temsiliyeti açısından farklı bir dönemece, noktaya girildi. İstiyoruz ki, büyün etnik kimlikler temsil edilsin, ayrımcılıklar ortadan kalksın, demokrasi, özgürlükler yaşasın. Bütün Avrupa’ya, dünyaya Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu ailesi örnek teşkil etti. Demokrasimiz bir basamak daha ağlamış oldu. İnşallah temsil edilmeyen diğer etnik kimliklerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilir" ifadesini kullandı.
Purçu, adaylığının açıklanması sürecinden iki gün sonra kızının doğduğunu sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN