TİKA, Nijer’e Hayat Vermeye Devam Ediyor

TİKA, Nijer’e Hayat Vermeye Devam Ediyor
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), terör örgütü Boko Haram tehdidinden dolayı Nijer’in Diffa Eyaleti’ne sığınan mültecilere gıda yardımında bulundu.
Nijer’in farklı bölgelerinde faaliyet göstermeye devam eden TİKA, Boko Haram tehdidinden dolayı Nijerya’dan Nijer’in Diffa bölgesine sığınan mültecilere ve bölge halkına Ramazan ayında kullanılması için 40 ton millet (yem bitkisi), 40 ton mısır, 42 ton toz şeker, 50 bidon yağ, 450 karton bisküvi ve 2 bin 520 adet battaniye temin etti. TİKA Niamey PKO tarafından temin edilen malzemeler, yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Dağıtım törenine Nijer Cumhurbaşkanının eşi Dr. Malika İssoufou Mahamadou, Meclis Başkan Yardımcısı Daouda Marthe, Orta Eğitim Bakanı Bety Aichatou, Temel Eğitim Bakanı Ali Mariama İbrahim, Turizm Bakanı Yahayou Abdou, Diffa Eyaleti Valisi Yacoubou Gaoh, TİKA yetkilileri ve bölge halkı katıldı.
Halkın yoğun katılım gösterdiği ve renkli yerel gösterilere sahne olan törenin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanının eşi Dr. Malika, TİKA tarafından yapılan bu destekle bir yandan terör, diğer yandan kuraklıkla mücadele eden mültecilerin Ramazan ayını rahat geçireceğini belirtti. Dr. Malika, ne zaman yardıma ihtiyaç duysalar kardeş ülke Türkiye’nin yanlarında olduğunu ve bundan dolayı Türk halkına teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.
Boko Haram’ın Nijerya’nın kuzey bölgesinde faaliyetlerini artırmasından sonra Nijer’in Diffa sınır bölgesi binlerce mülteciye ev sahipliği yapmıştı. Bu durum Nijer Cumhuriyeti için büyük bir mülteci ve güvenlik sorununu doğurmuştu. Terör örgütünün bölgeye 50 kilometre uzaklıktaki Gueskerou köyünde 17 Haziran’da gerçekleştirdiği saldırı sonucu 38 kişi hayatını kaybetmişti.
BİZE ULAŞIN