(Özel Haber) Aşırı Yağışlar Tarım Ambarını Vurdu

Ankara Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Haymana Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim Balıkçı, dolu ve aşırı yağışlardan dolayı çiftçinin zor durumda olduğunu belirterek, çiftçinin borç yükü altında olduğunu söyledi.
Şiddetli yağmur ve dolu nedeniyle İç Anadolu’nun tarım ambarları olan Ankara’nın Haymana ve Polatlı ilçelerinde buğday, arpa ve soğan ekili arazilerde ciddi hasar oluştu. Ankara Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Haymana Ziraat Odası Başkanı H. İbrahim Balıkçı ve Haymana Muhtarlar Derneği Başkanı Abdulkadir Beşkaya, dolu ve aşırı yağış nedeniyle zarar gören buğday tarlalarında incelemelerde bulundu. Bakanlığa dilekçe vererek başvurduklarını belirten Balıkçı, “Daha önceki yıllarda da ilçemizde borç ertelemesi olmuştu. Üç yıl üst üste borç ertelemesi. Bu da çiftçiye ağır bir yük. Seçim öncesi bizim başvurumuz var. Borç ertelemesi, uzun vadeye bölünmesi çiftçiye nefes aldıracaktır. Ama bu bizim kurtarmıyor. Çiftçiyi rahatlatmıyor. Eskiden kalan bir borç yükü var. Bu yıl da eklenince ağır bir yük. Borç ertelemesi ve uzun vadeye bölünmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Her gün bir köyümüzde, bir mahallemizde yetkili arkadaşlarla beraber çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.
Haymana Muhtarlar Derneği Başkanı Beşkaya ise şunları kaydetti:
“Bu sene her köyden sürekli dolu, afet haberleri alıyoruz. Köylülerimiz çok tedirgin. Hepsi borçlu. Devletin de biran önce burayı afet bölgesi mi iptal edilir artık, borçların faizi silinir mi, böyle talepleri var köylülerimizin, muhtarlarımızın. Kaymakamlıklara dilekçe veriliyor borçlar ertelensin diye. Artık ne derece olursa onu bilemeyiz sonucunu. Devlet büyüklerimizin de haberdar olmasını istiyoruz.”
BİZE ULAŞIN