Afganistan’ın Mezarı Şerif Kentinde Türkçe Kursları Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’nın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde Sultan Raziye Kız Lisesi ve Mevlana Celaleddini Belkhi Liselerinde Türkçe kursu açtı.
Afganistan’da özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA, ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde Sultan Raziye Kız Lisesi ve Mevlana Celaleddini Belkhi Liselerinde Türkçe kursu açtı. Kursun açılışı Sultan Raziye Kız Lisesi’nde düzenlenen törenle gerçekleşti. Törene Belh İl İktisat Müdürü Abdurrahman Samadi, Belh il Eğitim Müdürü Mevlevi Abdulaziz Aziz, TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan ve kursiyerler katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Belh il Eğitim Müdürü Aziz, Türkiye’nin geçmişte İslam’ın merkezi olduğunu tarihi okuyan herkesin bildiğini, eskiden İslam dünyasının, Türkiye’nin çevresinde toplandığını söyledi. Afganistan ile Türkiye’nin arasındaki dostluğun çok eskilere dayandığını belirten Aziz, Türkiye devleti ve halkının, Afganistan halkının yaralarını sarmak için her zaman çaba gösterdiğini ifade etti.
Aziz, Türkiye’nin eğitim alanında da çok gelişmiş bir ülke olduğunu, Afganistan’ın da Türkiye’deki eğitim sistemini örnek alması gerektiğini kaydederek, Türkçe kursunun açılmasına destek veren TİKA’ya teşekkürlerini iletti.
TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Karadoğan da bir ülkenin gelişmesinin eğitimden geçtiğini, bu amaçla Türkiye’nin TİKA eliyle Afganistan’da 90’a yakın okul inşa ettiğini ve eğitim alanında birçok projeyi hayata geçirdiğini vurguladı.
Ülkelerin birbirleriyle temas kurmasındaki en önemli araçlardan birinin dil olduğunu anlatan Karadoğan, ’’Yaklaşık 8 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Türkçe, aynı zamanda dünya dilleri arasında en eski tarihe sahip olan dildir, dünyada en çok konuşulan beşinci dil olan Türkçe, dünyadaki en zengin dillerden biridir’’ ifadelerini kullandı.
Karadoğan, dünyada yaklaşık 220 milyon kişinin Türkçe konuştuğunu, ilerleyen zamanlarda Türkçe’nin dünyada en çok konuşulan dillerden birisi olacağına inandığını kaydetti. Afganistan’daki öğrencilerin Türkçe’ye olan ilgisini gördükten sonra kurs açma kararı verdiklerini dile getiren Karadoğan, kursların 6 ay süreceğini, giriş ve temel seviyelerde ders verileceğini ve kurs sayesinde 150 kız ve erkek öğrencinin Türkçe öğreneceğini bildirdi.
Törenin sonunda öğrencilerin eğitim süresince okuyacağı kitaplar dağıtıldı.
BİZE ULAŞIN