TSE, İşadamlarına Siber Saldırılara Karşı Korunma Yollarını Anlatacak

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, “İşadamı dernekleri ile ortak yapacağımız seminerlerde şirket bilgilerinin güvenliğinin sağlama yollarını anlatacağız” dedi.
Bilişim Teknolojileriyle ilgili çalışmalarını 2003 yılında başlatan TSE; Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Daire Başkanlığı bünyesinde, bu sektöre yönelik belgelendirme ve test hizmetleri veriyor. 2013 yılında yayınlanan 2013-2014 Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı’nda; “İlgili” ve “Sorumlu” kuruluş olarak atanan TSE, bu çerçevede “Siber Güvenlik Özel Komitesi” kurdu. TSE ayrıca Siber Güvenlik Eylem Planı çerçevesinde kendi bünyesinde CapturaThe Flag Laboratuvarı kurarak, Sızma Testi Uzmanı - Beyaz Şapkalı Hacker eğitim ve sertifikasyon hizmetlerine başladı.
TSE Başkanı Sebahattin Korkmaz, Enstitü’nün bilişim teknolojileri ve siber güvenlik alanındaki bilgi ve tecrübelerini özel sektör kuruluşlarıyla paylaşmak amacıyla TSE’nin Siber Saldırılara Karşı Farkındalık seminer programı hazırladığını açıkladı.
TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:
“Yöneticilere siber saldırılar konusunda bilgi verip şirketlerin güvenliği için izleyebilecekleri yol haritasının paylaşılacağı seminerleri, işadamları dernekleriyle ortaklaşa düzenleyeceğiz. Uzmanlarımız seminerlerde üç başlık altında siber savaş, siber saldırılar ve güvenlik yol haritası konularını anlatacak. Siber Savaş başlığı altında siber saldırıların gelişim süreci ile siber saldırı örnekleri hakkında bilgi verilecek. Siber Saldırılarla ilgili sunumda Hackerlar, şirketleri hedef alan siber saldırılar, virüsler, bankacılık zararlıları ile diğer zararlı yazılımlar ve mobil cihazlardaki tehlikeler anlatılacak.”
Korkmaz, seminerlerin son bölümünde ise şirketler için Güvenlik Yol Haritası çıkartılacağın söyledi.
Seminerlerde; Siber güvenlik doktrini, Bilgi güvenliği yol haritası, Akıllı telefon güvenliği ve Sosyal medya hesaplarının güvenli kullanımı konuları hakkında işadamlarına detaylı bilgi verecek ve onlardan gelen soruları yanıtlayacaklarını aktaran Korkmaz, “Ücretsiz olarak vereceğimiz seminerler için İşadamı Derneklerinin TSE Bilişim Teknolojileri Test ve belgelendirme Daire Başkanlığı ile iletişime geçmesi gerekmektedir. İşadamı derneklerimizi bilgi güvenliği konusundaki tüm sorunlarına yanıt bulabilecekleri bu seminerlere katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN