Adan: "Sen Uygur Türklerinin Olduğu Yere Gittin Ne Oldu?"

MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, MHP ile HDP’nin aynı koalisyonda yer alma ihtimaliyle ilgili, "İki cihan bir araya gelse olmayacak bir formül için kamuoyu meşgul edildi" dedi.
Celal Adan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uygur Türkleri hakkında söylediği sözleri hatırlatarak şöyle konuştu:"Sayın Erdoğan ’Uygur Türklerinin olduğu yere gittim’ diyor. Soruyoruz ’gittin de ne oldu? Neyi hallettin?"
7 Haziran milletvekili genel seçimlerinin ardından yaşanan koalisyon tartışmalarına yönelik yazılı açıklama yapan MHP İstanbul Milletvekili Adan, 7 Haziran seçimleri sonrasında koalisyon ihtimalleri üzerinden yürütülen tartışmalarla, algı operasyonlarıyla ve kağıt üzerinde oynanan siyasi mühendislik oyunlarıyla MHP’nin ilkeleri ve varoluş nedenleri üzerinden yıpratılmaya çalışıldığını belirtti.
Adan, önceleri ısrarla partinin bölücülerin siyasi uzantılarıyla aynı dairenin içine sokulmaya çalışıldığını belirterek "İki cihan bir araya gelse olmayacak bir formül için kamuoyu meşgul edilmiştir" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ısrarlı, tutarlı ve ilkeli duruşuna ve mesajlarına rağmen halen birtakım çevrelerin bu yönde topluma beyhude mesajlar vermeye devam ettiğini savunan Adan, "Çok iyi bilinmelidir ki; hiçbir güç kendilerini aklamak ve ilkesizliklerine ortak etmek için MHP’yi kullanamaz. Bu süreçte ilkelerini açıkça ortaya koyan tek parti Milliyetçi Hareket Partisi olmuştur. Şu açık ve net olarak bilinmelidir: Partimiz ilkelerinden hiçbir biçimde ödün vermeyecektir" dedi.
"BÖLÜCÜLER DIŞINDA HERKES ÇÖZÜM SÜRECİNİN FİİLEN BİTTİĞİNDE HEMFİKİR"
"Geçmişte bölücülerin ve onların uzantılarının kuyruğuna takılanlar anlaşılan odur ki yine iradelerini İmralı-Kandil-HDP üçlüsüne teslim edeceklerdir" diyen Adan, AKP ile HDP’nin ’rol kardeşi’ olduklarını söyledi.
Bunların ’yol kardeşliğine’ devam edeceklerini anlatan Adan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bölücüler dışında herkes, adına çözüm denilen fakat çözülmeye dönüşen sürecin fiilen bittiğinde hemfikirdir. 7 Haziran seçimlerinde milletimiz açık biçimde bu mesajı vermiştir. AKP bu gerçeği görmeli, kabullenmeli ve artık bu maceradan vazgeçmelidir. TBMM’de İstiklal Marşımızı okumayacak kadar bayrak ve millet düşmanı olanları büyütüp, palazlandırıp, şımartıp bugünlere getiren AKP’nin bizzat kendisidir. Devlete meydan okunan bu ortamın ve hainliğe varan davranışların sebebi 13 yıllık AKP iktidarıdır"
"UYGUR TÜRKLERİNİN OLDUĞU YERE GİTTİN DE NE OLDU?"
Adan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uygur Türkleri hakkında söylediği sözleri hatırlatarak şöyle konuştu:
"Sayın Cumhurbaşkanı anlaşılan 7 Haziran seçimlerinden kendi payına düşen sonuçları ve dersi çıkaramamıştır. Sayın Bahçeli’nin Uygur Türklerinin Çin’in devlet politikasına dönüşen kıyımı ve katli karşısındaki tepkisine verdiği cevap ibret vericidir. Sayın Erdoğan ’Uygur Türklerinin olduğu yere gittim’ diyor ve sadece gitmiş olmakla övünüyor. Soruyoruz ’gittin de ne oldu? Neyi hallettin?’ Diyarbakır’a, Van’a, Hakkari’ye, Şam’a, Kahire’ye, Trablus’a gittin de ne oldu? Gittiğin her yerde döndükten sonra kriz çıkmıyor mu? Uygur Türklerinin lideri Rabia Kadir Hanımefendi’ye Türkiye’ye giriş yasağı koyan sen değil misin? 2012 yılı Temmuz ayında ’Uygur Kadınları Toplantı ve Seminerini’ iptal eden ve yasaklayan AKP iktidarı değil miydi? Ortadoğu’ya baktığımızda sonuç ortada; 3 milyona yakın Suriyeli Türkiye’nin her yerinde kontrolsüz biçimde. Güney sınırımız bölücü örgütlerin cirit attığı fakat AKP’nin seyrettiği bir coğrafyaya dönüştü. Hiç kimse Milliyetçi Hareketi test etmeye kalkmasın. AKP sorumlusu olduğu yolsuzluk ve talanın hesabını vermeye hazır olmadığını, bölücülerle arasına net çizgi çekmeyeceğini, adaleti ve hukuku hatırlamayacağını bu süreçte göstermiştir."
BİZE ULAŞIN