Bem-bir-sen’den Doğu Türkistan’daki Katliama Tepki

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Doğu Türkistan’da Çin tarafından gerçekleştirilen katliamlara tepki göstererek, “Türkiye bu mezalime sessiz kalmamalı. Gazze’de bizim, Irak’ta bizim, Doğu Türkistan’da bizim. Katliama, şiddete ve teröre göz yummak büyük Türkiye’ye yakışmaz” dedi.
Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Doğu Türkistan’da Çin tarafından gerçekleştirilen katliamlara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Ramazan’ın ilk gününden itibaren artarak devam eden ve artık toplu katliamlara dönüşen Çin zulmüne dur denmesi gerekmektedir. Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri kardeşlerimize yönelik katliamlar tıpkı Gazze’de olduğu gibi seri hale dönüşmüştür. Bölgede yaşayan Müslüman Uygur Türkleri’nin akibetlerinin ne olduğunu bilen yoktur. Oruç, namaz, cami ve hacc yasağı getirilen Müslüman Uygur Türkleri şimdide toplu katliamlara kurban gitmekte, Çin bu katliamlara dünyanın gözü önünde ev sahipliği yapmaktadır” ifadelerini kullandı.
Turbay, şunları kaydetti:
“Katil devlet İsrail’in masum Filistin halkı üzerine yağdırdığı bombalar, çoğu çocuk binlerce sivilin katledilmesi yüreğimizi paramparça etmektedir. Aynı şekilde bir başka katil devlet Çin’in Uygur Türkleri üzerinde sırf Müslüman oldukları için uyguladıkları mezalim, baskı ve şiddet de bizi derinden yaralamaktadır. Türkiye’nin kardeş coğrafyalarda devam eden bu katliamlar karşısında sessiz kalma gibi bir lüksü yoktur. Türkiye bu mezalime sessiz kalmamalı. Gazze’de bizim, Irak’ta bizim, Doğu Türkistan’da bizim. Katliama, şiddete ve teröre göz yummak büyük Türkiye’ye yakışmaz. Diplomatik girişimlerin başlatılması ve bu ülkelerle ikili ilişkilerin askıya alınması çözüm olmasa bile taraf olmanın göstergesi sayılabilir. Dünyanın en önemli ekonomilerinden birisi olan Çin’in, dünyayı sardığı sahte mallarına konabilecek ambargo da tarafımızı belli etmemize yarayacak çözümlerden olabilir.”
BİZE ULAŞIN