MGK’da Suriye Vurgusu

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrası yayımlanan bildiride, Suriye’nin kuzeyinde demografik yapıyı değiştirmeye yönelik eylemlerin endişe verici olduğu belirtildi.
MGK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplandı. Yaklaşık 4 saat süren toplantıda, iç ve dış gelişmeler masaya yatırıldı. Toplantı sonrası yayımlanan bildiride Suriye’de yaşanan gelişmeler öne çıktı. Yapılan açıklamada, "Suriye’deki hadiseler etraflıca değerlendirildi. Sınırdaki güvenlik önlemleri üzerinde duruldu" denildi.
Muhtemel tedbirlerin de ele alındığı belirtilen açıklamada, "Sınırlarımızda alınan ilave güvenlik tedbirleri üzerinde durulmuştur. Bölgede yaşayan sivil halkı hedef alan terör saldırıları ile bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine yönelik eylemlerden duyulan endişe dile getirilmiştir" ifadelerine yer verildi.
Paralel yapı ve terörle mücadeleye yönelik ifadelerin yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi:
"Milletimizin kardeşlik duygularını ve bir arada yaşama iradesini zayıflatarak ülke genelinde vatandaşlarımızın güvenliğini ve hayat hakkını ortadan kaldırmayı hedef alan terör örgütlerine yönelik mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin altı çizilmiştir. Milli güvenliğimizi tehdit eden başta paralel devlet yapılanması olmak üzere tüm yasa dışı oluşumlara karşı yürütülen mücadeleye kararlılıkla devam edileceği bir kez daha dile getirilmiştir."
BİZE ULAŞIN