AK Parti Grup Toplantısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Net bir tutum ve davranış olarak ifade ediyorum ki bizim bir tane Meclis Başkanı adayımız var ve son turun son saniyesine kadar da sadece onu destekleyeceğiz" dedi.
7 Haziran seçimlerinin ardından TBMM’de yapılan ilk AK Parti Grup Toplantısı’nda partililere hitap eden Başbakan Davutoğlu, "Hiçbir partimizin, partilimizin herhangi bir şekilde milli iradeyi eleştirmesine izin vermedik. Hiçbir dava arkadaşımız da bunu yapmadı. ’Nedir bu tablo, millet neyi istedi? Ona bakalım, ona göre karar verelim’ dedik. İlk andan itibaren de şunu söyledik: Bir, Türkiye’yi bir gün dahi hükümetsiz bırakacak bir sorumsuzluk göstermeyiz. İki, Türkiye’de yeni hükümet için madem ki millet koalisyon demiştir, kimseye kapımızı kapatmayız. Üç, milli iradenin tecelli ettiği bu tablo karşısında koalisyon görüşmelerinde en iyi niyetli tavrı sürdürürüz, her türlü müzakereyi yaparız ama ilkelerimizden taviz vermeyiz, dayatmalara izin vermeyiz. Dört, bütün bu çabalar İnşallah iyi bir netice verir ama netice vermezse yine milletimizin huzuruna gider, onun kararı neyse o kararın gereğini yaparız" diye konuştu.
"BİZE OY VERMEYEN SEÇMENLERE DÖNÜK RENCİDE EDİCİ BİR SÖYLEM KULLANMADIK"
Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren başka kendisi ve partililer olmak üzere hiçbir parti yetkilisinin ağzından herhangi bir başka partiye, onun liderine, onlara oy veren seçmenlere dönük olarak rencide edici tek bir söz çıkmadığını belirtti. Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Kutuplaştırıcı, ’şucular, bucular, şöyle düşünenler, böyle düşünenler’ diye bir tasnif olmadı. Tek bir gün dahi bize oy vermeyen seçmenlerimizi rencide edici bir söylem kullanmadık. Tek bir an dahi pazarlıklara, etik dışı davranışlara yönelmedik. Ahlaklı, erdemli tutumuzu sergiledik, sergilemeye devam edeceğiz. Ama diğer partilere bakın. Diğer partilerin tutumlarına bakın, buna bakarken o partileri sadece eleştirmek kastıyla söylemiyorum. Milletimizi şahit kılmak ve o partileri bir iç muhasebeye davet etmek için söylüyorum."
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NDAN 3 PARTİYE KOALİSYON TAVSİYELERİ
"CHP’nin günlerdir başka partilerin ne yapması gerektiğini incelemekle meşgul" olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Kendilerinin yüzde 25 oy aldığı gerçeğini unutup ’yüzde 41’in hiçe sayıldığı bir koalisyon nasıl oluştururuz’ diye çalışmalar yapıyor. En acısı yüzde 60’lık bir blok tanımlaması" dedi.
Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Aylardır biz seçim kampanyası yürütürken ’AK Parti kutuplaştırıcı dil kullanıyor’ diye suçlayanlara soruyorum, blok ne demek? Yüzde 60’lık blok demek karşıda da yüzde 40’lık blok var demek kutuplaştırıcı dilin en alası değil mi? Neden seslerini yükseltmezler çünkü onların meselesi kutuplaşmayla ilgili değil onların meselesi AK Parti ile ilgili, AK Parti’nin idealleri, değerleriyle ilgili. Bütün formülleri Sayın Kılıçdaroğlu birer birer ortaya koyuyor ama bir matematiksel tabloyu da göz ardı ediyor. Yüzde 60 nereden çıkıyor, o zaten matematiksel olarak zaten imkansız. Parlamento dışındaki partilerin oylarını da oraya koyuyor, bizden de yaklaşık yüzde 1 nispetinde bir oyu kendi tarafına alıyor, yüzbinlerce oy demek bu. Bütün bunlarla bir blok yapıyor. Gelin şimdi buradan Sayın Kılıçdaroğlu’na İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız görev verdiğinde zaten detaylı konuşacağız ama şu blok lafını, bu kutuplaştırıcı dili zihninden, gönlünden bir çıkarsın da ondan sonra gelip bizimle konuşsun veya biz geldiğimizde ona göre bizimle konuşsun.
Biz ne Hazreti Mevlana’nın ne Yunus Emre’nin ne Hacı Bektaş-ı Veli’nin dilinde kutuplaşma görmedik. Biz bu koalisyon çalışmasını yürütürken Hazreti Mevlana’nın felsefesi ile ’gel’ diyerek, ’Yürüyelim birlikte yeni güne, yeni sözler söylemek üzere yürüyelim’ diyerek yola çıktık, çıkmaya devam edeceğiz."
MHP’YE MUHASEBECİ TUTUM TAVSİYESİ
MHP’nin "7 Haziran akşamından itibaren tam bir öfkeyle bütün diğer partilere dönük bir dil, arkasından da o günden bugüne sürekli olarak retçi bir tavır" sergilediğini belirten Davutoğlu, "Siyaset reddetme sanatı değildir, siyaset en doğru kabulü milletin kabulü şekline dönüştürme sanatıdır" diye konuştu.
Başbakan Davutoğlu, "Ret dediğiniz her an içinde oyunun dışında kalırsınız. Yeni tabloyu okumadığınız her dönemde yaptığınız her hata ile bir sonraki siyasi tabloda yerinizi daraltırsınız. Biz hiçbir zaman ret demedik. Hiçbir zaman da millete rest çekmedik. İşte koalisyon görüşmeleri öncesinde MHP’yi de bir değerlendirme yaparak, bu retçi tutum yerine muhasebeci bir tutum, karşılıklı olarak konuşabileceğimiz ülke geleceğiyle ilgili bütün bu kritik ortamda ülke geleceğiyle ilgili yapılması gereken ve atılması gereken adımları ele alacak bir tutum benimsemesini tavsiye ediyoruz" ifadelerini kullandı.
"YA ŞİDDE YA DEMOKRASİ, YA TERÖR YA BARIŞ, İKİSİ BİR ARADA OLMAZ"
"HDP, baktığınızda bütün bir seçim kampanyasında birilerinden Batı’da barış, Doğu’da şiddet söylemi çıktı" diyen Davutoğlu, "Şimdi işte sınama vaktidir. Eğer Türk siyasetinde Türkiyelileşme ideali ile bu ülkenin siyasetinde bir yer edineceklerse önce dönüp her türlü teröre, her türlü şiddete karşı açık bir tavır sergilemek zorundalar. Çözüm sürecinin devamını isteyeceksiniz ama şehirlerin kenarlarında, dağlarda silahlı grupların mevcudiyetine onay vereceksiniz. Böylesi bir siyaset artık bu ülkede yürümez. HDP’den beklediğimiz bizim değil milletin beklediği, barış sözcüklerine kanarak onlara oy verenlerin beklediği öncelikli tutum, PKK terörüne karşı nerede durdukları tutumudur. Teröre karşı nerede duruyorlarsa Türkiye siyasetinde de o kadar yer alacaklar. Ama milleti bir kez aldatırsınız, iki kez belki aldatabilirsiniz ama daima aldatamazsınız. Ya şiddet ya demokrasi, ya terör ya barış. İkisi bir arada olmaz. İşte biz bütün muhasebelerin içinden erdemli davranışı arayarak geldik ve erdemli davranışı sergilemeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.
MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Meclis Başkanlığı seçimlerine dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, AK Parti’nin Meclis Başkanı Adayı İsmet Yılmaz’ı, "Siyasete girmeden önce de sonra da tanışmaktan derin dostluk kurmuş olmaktan büyük onur duyduğumuz bir dava arkadaşımız. Milli Savunma Bakanı olarak da siyasetçi olarak da hiç kimsenin gönlünü kırmamış, hiç kimseye yüksek sesle konuşmamış, her zaman mahviyetin, tevazunun sembolü olmuş bir dava arkadaşımız" sözleriyle tanımladı.
Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sayın İsmet Yılmaz’ı aday gösterirken MYK’da, MKYK’da ve bütün kurullarımızda aldığımız bütün değerlendirmeleri birlikte ele alarak bu sonuca ulaştık ve geçen hafta Perşembe gecesi tabloyu paylaşmak istiyorum ki erdemli davranış nedir cümle alem görsün. O iftardan sonra gelen en büyük onayı almış olan iki arkadaşımızı Konut’a davet ettim. Sayın Nabi Avcı ve Sayın İsmet Yılmaz. Önce her biriyle ayrı ayrı konuştum. İkisinin de söylediği şu oldu: Diğer arkadaşım bu mevkiye benden daha fazla layıktır. ’Ya rabbi’ dedim bu ne güzel bir topluluk. Bu toplulukla her yere yürünür, bu topluluk tarihe yürünür, ebediyete yürünür. Şunu da ifade edeyim, ayrıca ismi geçen birçok arkadaşımız oldu, onlara göre bu oylamalarda daha az oy almış arkadaşlarımız oldu. Ama emin olun yine gururla ve o arkadaşlarımıza da teşekkür ederek söylüyorum, tek bir arkadaşımızın bu süreçte bana gelip de kendini göstermesi, kulis yapması söz konusu olmadı. Hiç kimse bu makama talip olmadı. Ben biliyordum isimleri geçen ve çok sayıda arkadaşımız da bunu hak ediyordu, bu mevkiyi dolduracak kapasitedeydi ama ne bir kulis oldu ne bir hizipleşme oldu ne de bana gelip de ’bu makam bana daha layıktır’ diyen bir herhangi bir arkadaşım oldu. İşte AK Parti Grubu’nun erdemli davranışı buradadır, erdem buradadır."
"BİZİM BİR TANE MECLİS BAŞKANI ADAYIMIZ VAR, SON SANİYEYE KADAR ONU DESTEKLEYECEĞİZ"
Bugün saat 15.00’da Meclis Başkanlığı seçimi için ilk turlara başlanacağını belirten Davutoğlu, "Bir kaç istisna hariç Türkiye’de bir teamül oluşmuştur, en büyük partiden TBMM Başkanı seçilir. Bir takım söylentiler, spekülasyonlar da görüyoruz. Acaba Meclis Başkanlığı koalisyon görüşmelerinin bir parçası mıdır? Öyle veya böyle şu aşamada bir perde arkasında koalisyon görüşmelerine dayalı olarak AK Parti tercihini değiştirir mi? Buradan hepinize net bir tutum ve davranış olarak ifade ediyorum ki bizim bir tane Meclis Başkanı adayımız var ve son turun son saniyesine kadar da sadece onu destekleyeceğiz. Erdemli davranış, herhangi bir dava arkadaşını pazarlık meselesi yapmayı ahlaksızlık olarak görür. Biz eğer Sayın İsmet Yılmaz’ı aday göstermişsek herhangi bir aşamada pazarlık yapmak için göstermedik. Sayın İsmet Yılmaz İnşallah kazanır. Kazansa da kazanmasa da son ana kadar 258 desteğin arkasında olmasını talep ediyorum" diye konuştu.
"BİZDE GİZLİ HESAP OLMAZ"
Bugünlerde bir senaryo gündeme getirildiğine dikkat çeken Davutoğlu, "Çok taktik bir manevrayla üçüncü turda bizim bazı arkadaşlarımızın başka bir adaya yöneleceği ve bir taktik manevrayla son tura bir mühendislikle iki adayın kalmasını sağlanacak. Yine erdemli bir davranış olarak söylüyorum, bizde gizli hesap olmaz. Bizde siyasetin ahlakına aykırı tek bir davranış olmadı, olmayacak. Yok ’şu matematiksel oyunu oynarsak şu neticeyi alırız, şu taktik, ayak oyunları yaparsak şuraya gideriz’ dediğimiz anda seçimi kazansak bile siyasetin ahlakını kaybederiz. Buradan milletimize sesleniyorum, AK Parti Grubu’ndan milletimizi rencide edecek hiçbir davranış olmadı, olmayacak. Siyasi ahlakı ayakta tuttuk, tutmaya devam edeceğiz. Birinci turda da ikinci turda da üçüncü turda da dördüncü turda da bir tek adayımız var ve bütün arkadaşlarımız o adayın arkasında kenetlenecek, birlikte bir davranış ve tutum içinde olacağız. Erdemli davranış budur" dedi.
"CUMHURBAŞKANIMIZ KOALİSYON MÜZAKERELERİNİN PARÇASI DEĞİLDİR, OLMAYACAKTIR"
"Yine bu çerçevede koalisyon görüşmeleriyle ilgili bir hususu daha zikredeyim” diyen Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:
“İnşallah Meclis Başkanı seçildikten, Meclis Başkanlık Divanı oluştuktan sonra Cumhurbaşkanımızdan görevi alacağız, görüşmelere başlayacağız. Burada nasıl Meclis Başkanlığı koalisyon ile irtibatlı değilse bunu da bir kez daha altını kalın çizgilerle çizerek ifade ediyorum, Cumhurbaşkanlığı makamı da Cumhurbaşkanımız da koalisyon müzakerelerinin parçası değildir, olmayacaktır. Cumhurbaşkanlığı makamını rencide edecek, Cumhurbaşkanımızı tartışma konusu yapacak hiçbir müzakerenin içinde olmayız. 17 Mayıs 2001’de bu hareketi erdemliler hareketi olarak başlatan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanımıza ve kendimize olan saygımızın bir gereğidir. Kimse bizi böyle pazarlıklar içinde göremez."
BİZE ULAŞIN