Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın:

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Suriye konusunda biz baştan beri uluslararası toplumla ve koalisyonla beraber hareket edeceğimizi, tek taraflı bir eylemin içinde olmayacağımızı ifade ettik. Güvenli bölge, uçuşa yasak bölge ve diğer konularla ilgili olarak şuana kadar bütün girişimlerimiz bu ilkeden hareketle yapılmıştır” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kalın, "Suriye’ye sınır ötesi bir operasyon ne kadar olası. Türkiye bu konuda tek taraflı bir adım atar mı?" sorusu üzerine, “Suriye konusunda biz baştan beri uluslararası toplumla ve koalisyonla beraber hareket edeceğimizi, tek taraflı bir eylemin içinde olmayacağımızı ifade ettik. Güvenli bölge, uçuşa yasak bölge ve diğer konularla ilgili olarak şuana kadar bütün girişimlerimiz bu ilkeden hareketle yapılmıştır. Bu çerçevede son gelişmeler elbette bizim sınırımızı artık güvenlik noktasında ciddi manada zorlamaya başlamış bulunmaktadır” diye konuştu.
Kalın, bu konuda uluslararası temasları ve girişimleri yoğun bir şekilde devam ettireceklerini kaydetti.
“TAMAMEN BİZİM KENDİ VATANDAŞLARIMIZI VE SINIR GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAMAYA YÖNELİKTİR”
Türkiye’nin Suriye sınırında alınması gereken ne tür tedbirler varsa bunlarında detaylandırıp, bu tedbirlerin alınacağını dile getiren Kalın, “Bu çerçevede zaman zaman yapılan bazı açıklamalar oluyor. Mesela son bir-iki hafta içerisinde, Tel Abyad ve Ayn el-Arap’taki (Kobani) saldırılarla ilgili olarak Türkiye’yi DEAŞ ile aynı çerçevede göstermeye çalışan birtakım girişimler oldu. Bunun altını bir defa çizmek istiyorum, Türkiye’nin DEAŞ terör örgütüyle ya da benzer bir terör örgütüyle bu manada hiçbir ilişkisi yoktur, olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Burada bizim sınırımızı güvence altına almak için aldığımız tedbirleri ’Türkiye savaşa giriyor’, ‘Türkiye ateşe atılıyor’ gibi başlıklarla yorumlamak da çok sağlıklı değil. Bir ülkenin kendi sınırlarını güvenlik altına alması, bununla ilgili tedbirler alması onun en asli görevidir. Dolayısıyla bizim sınır boyu yapacağımız bu güvenlik tedbirleri, alacağımız güvenlik tedbirleri tamamen bizim kendi vatandaşlarımızı ve sınır güvenliğimizi sağlamaya yöneliktir. Fakat geldiğimiz noktada uluslararası toplumun öngörüsüzlüğü maalesef Suriye Savaşının dördüncü yılında çok daha vahim bir istikamette ilerlemesine neden olmaya devam ediyor. Bu konuda biz gerekli uyarıları yapmaya devam edeceğiz” dedi.
“BU KAMPANYAYI YÜRÜTENLER ATEŞLE OYNADIKLARININ FARKINDA OLMALILAR”
PYD Lideri Salih Müslim’in açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Kalın, şunları söyledi:
“Şu aşamada PYD ile veya onun temsilcileriyle yapılmış resmi bir temasımız söz konusu değil. Fakat Salih Müslim’in son günlerde ‘Kobani’ye giren DEAŞ’çılar Türkiye’den geldi’ mealindeki açıklamalar ki orada da bazı tutarsızlıklar var, orada da bir kargaşa olduğu anlaşılıyor. O tür imalar bile bir kere kabul edilemez iddialardır, suçlamalardır. Bunları kesin bir şekilde reddediyoruz. Türkiye’ye yönelik bu tür ‘Kürtlerin kazanımlarından dolayı Türkiye buradan memnun değil’ tarzı yorumların hiçbir gerçekliği yoktur. Kobani’de olaylar gerçekleştiği zaman üç gün içinde 190 bin Kobaniliyi bu ülkeye alan yine Türkiye Cumhuriyetidir. Türkiye her zaman mazlumlara kapılarını açmıştır.”
“Türkiye’yi şaibe altında bırakmayı amaçlayan kampanyaları da şiddetle kınadığımızı ifade etmek isteriz. Bu kampanyayı yürütenler ateşle oynadıklarının farkında olmalılar” diyen Kalın, “Türkiye’deki barışı huzuru bozmaya çalışanlar nasıl bir oyunun içinde olduklarını görmek zorundadırlar. Bize teşekkür etmesi gerekenlerin dönüp Türkiye’yi terörist olmakla, teröristlerle iş birliği yapmakla, ’terörist Erdoğan’ gibi sosyal medyadan kampanyalar yürütmekle bir yere varabileceklerini zannediyorlarsa büyük bir yanılgı içinde olduklarını bilmek gerekir" şeklinde konuştu.
“EGEMEN BAĞIŞ BEY İLE İLGİLİ BU HABERLER DOĞRU DEĞİLDİR”
Eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın danışman olarak atanacağı yönündeki iddiaların da sorulması üzerine Kalın, “Egemen Bağış Bey ile ilgili bu haberler doğru değildir. Böyle bir atama söz konusu değil. Kendisine baş danışman atamak Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirindedir. Şu an itibariyle yapılmış herhangi bir atama söz konusu değil. Fakat Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiriyle bu önümüzdeki günlerde yapılabilecek bir tasarruftur" diye konuştu.
“YUNANİSTAN’A HER TÜRLÜ YARDIMI YAPMAYA HAZIRIZ”
Kalın, Yunanistan’daki gelişmeler üzerinden Türkiye’nin Yunanistan’a ekonomik olarak destek verip vermeyeceği sorusu üzerine, “Dün Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşıyla bir görüşme yaptı ve Yunanistan’daki son gelişmeleri değerlendirdiler. Bizim üzerimize düşen bir şey olursa, biz Yunanistan’ın iyi bir komşusu olarak Yunanistan halkına her tür yardımı yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Fakat bu kredi verilmesi, borç verilmesi konusuyla bize ulaşan talep söz konusu değil. Yunanistan’ın geçirdiği bu zor dönemde Türkiye her türlü yardımı yapmak için hazırdır” ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN