Suriyeli Gönüller, TİKA İftarında Buluştu

TİKA Başkanı Serdar Çam, “. Dünyanın her bir köşesinde çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle de ülkemizin etrafında yaşanan çeşitli zorluklar var, misafirler var; onlarla ilgili çalışan bir çok sivil toplum kuruluşlarımız var, girişimcilerimiz var hepsini burada minnetle, şükranla yad etmek istiyoruz. Bu sıkıntılı dönemlerde Türkiye’de kalışlarınız inşallah berekete tebdil olur” dedi.
TİKA Başkanı Serdar Çam, Keçiören’de Suriyeliler için düzenlenen iftar programına katıldı. Programa özellikle çocukların ilgisi büyük oldu. TİKA Başkanı Çam, Suriye ve Somali gibi çeşitli ülkelerden sığınmacı olarak Türkiye’ye gelen çocuklarla tek tek ilgilenerek, mutluluklarına ortak oldu. Program, Suriyeli ve Somalili çocukların söylediği ilahilerle başladı.
TİKA’nın birçok coğrafyada çalışma yaptığını belirten Çam, “Şehrimizde bulunan çeşitli aileleri biraraya getirdi. Bizde onlarla birlikte iftar yapacağız. Yetim çocukları var. Somali’den, Suriye’den gelen çeşitli aileler var. Hafızlık eğitimi alan çocuklar var. Onlarla beraber olacağız, onlarla tanışacağız” ifadelerini kullandı.
“Böyle özel bir sofrada misafir olmak herkese nasip olmaz” diyen Çam, “Allah’a binlerce şükürle olsun. Sizlerle birlikte olmaktan dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Her an her saniye sizlerle birlikte, bütün ruhuyla, bütün kalbiyle, bütün dünyadaki sıkıntıları olanlarla beraber olan; Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve hükümetimizin selamlarını sevgilerini bu vesileyle de iletmek istiyorum” diye konuştu.
Çeşitli ülkelerden Türkiye’ye gelen sığınmacıların durumları hakkından konuşan Çam, şunları kaydetti:
“Sofrada güzel hafızlar var gencecik, küçücük yaşlarda hafızlığa başlamış, çalışmalar yapan ve Türkiye’de eğitim alan çeşitli ülkelerden; Somali’den, Suriye’den, Irak’tan, Yemen’den gelen evlatlar var. Onların hepsini ayrı ayrı görmek, hissetmek çok güzel. Dünyanın her bir köşesinde çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle de ülkemizin etrafında yaşanan çeşitli zorluklar var, misafirler var; onlarla ilgili çalışan bir çok sivil toplum kuruluşlarımız var, girişimcilerimiz var hepsini burada minnetle, şükranla yad etmek istiyoruz. Bu sıkıntılı dönemlerde Türkiye’de kalışlarınız inşallah berekete tebdil olur. Gelecekte de evlatlarımızın güzel bir şekilde yetişmesine vesile olur. Bu hayırlı evlatları yetiştiren anneleri kutluyorum. Onlara Allah’tan yardım diliyorum”
TİKA olarak dünyanın çeşitli coğrafyalarında, kalkınma yardımları üzerine çalışmalar yaptıklarına değinen Çam, “Ancak Ramazan vesilesi ile ofislerimizin olduğu yerlerde çeşitli iftar sofralarını, oradaki arkadaşlarımızla tertip ediyoruz. Hemen hemen her akşam bir bölgede iftar programları yürüyor. İftar sofraları, insanların birbirini tanıması, birbirini anlaması ve kaynaşması açısından çok önemli. Bu manada Misafir Derneği’ni kutluyorum” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN