AFAD Başkanı Oktay, Türkmen Ailesiyle İftar Yaptı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Ankara’da yaşayan bir Türkmen ailesiyle iftarda bir araya geldi. Türkmen Mezit Muhammet Ali Aziz’in davetini geri çevirmeyen Oktay, 21 kişilik ailenin iftar sofrasına konuk oldu.
AFAD Başkanı Oktay, iftar yemeğinde Ankara’da yaşan bir Türkmen ailesinin evine konuk oldu. Aziz ailesinin hazırladığı yer sofrasına oturan Oktay, 21 kişilik Türkmen ailesiyle iftarını açtı. 19 çocuğun yaşadığı evde, AFAD Başkanı Fuat Oktay’a ilgi büyük oldu.
“AFAD OLARAK TÜRKMEN AİLELERİNİN YARALARINI SARMAYA ÇALIŞIYORUZ”
AFAD Başkanı Oktay, Aziz ailesinin davetinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Hem mutluyuz, kardeşlerimizle iftar yapıyoruz, aynı zamanda da tabi üzüntülüyüz. Arzu ederdik ki; bu kardeşlerimiz çocuklarıyla birlikte, Telafer’de, kendi evinde, kendi yurdunda, kendi yuvasında iftar yapsın. Ne yazık ki olmadı. Bölge sıkıntılı biliyorsunuz. Biz de Türkiye olarak, AFAD olarak elimizden geldiği kadar birlikte olmaya çalışıyoruz, yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Yalnız olmadıklarını söylemek için buradayız. Bir ailemizde beraberiz ama aslında tüm aileleri temsilen bu ailemizle birlikte iftarımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Irak’taki Türkmenler hakkında da konuşan Oktay, şunları kaydetti:
“Irak’taki kardeşlerimize bizim vermek istediğimiz mesaj; kendi yurtlarında, yuvalarında kalıyor olmaları bizim en büyük arzumuz. Türkiye olarak, ilk günden itibaren sıkıntılı olanların yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. İnşallah bir an önce bu problemler biter, bütün sıkıntılar geride kalır; bütün arzumuz bu. İnşallah bu çocuklarımız yuvalarına dönerler, oradaki akrabalarıyla beraber olurlar.”
2 eşi,17 çocuğu ve 2 torunu olan Mezit Muhammet Ali Aziz, AFAD Başkanı Oktay’a ilgilerinden dolayı teşekkür ederek, “Sağ olsun bugün AFAD Başkanı Fuat Bey evimize şeref verdi. Türkiye ‘den çok memnunuz. Fuat Bey’e ve devamlı bize sahip çıkan yetkililere teşekkür ederim. AFAD sadece bize değil Kuzey Irak’taki Türkmenlere de yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN