Kazanlı Gençlerden Örnek Bayramlaşma

Kazan’ın Sancar Mahallesi’nde bir grup genç eski bayramlaşma geleneğini yeniden yaşatmak için bir araya geldi.
Bayramların birer tatil fırsatı olarak görülmeye başlandığı, bayram kutlamalarının da artık kısa mesajlar ya da internet üzerinden yapılmaya başlandığı günümüzde bir grup genç bir araya gelerek bayramlaşma kültürünü yeniden yaşatmak için kolları sıvadı. Gençler köyde bulunan yaşlı ve hastaları ziyaret ederek ellerini öptü, hayır dualarını aldı, bayramlarını kutladı. Gençleri karşılarında görmenin şaşkınlığını ve sevincini yaşayan yaşlılar onlara bol bol hayır duada bulundu. Ziyaretlerde zaman zaman duygusal anlar da yaşandı. Gençleri karşılarında gören yaşlılar gözyaşlarını tutamadı. Duygu yüklü ve hoş sohbetlerin yapıldığı ziyaretlerde yaşlılar tecrübelerini gençlerle paylaştı, onlara nasihatlerde bulundu.
Şehit Yusuf Pazar’ın mezarını, ardından ailesini ziyaretle başlayan bayramlaşma faaliyetine Sancar köyünde devam edildi. Gençler Şehit Ömer Yener’in Ahi Mahallesindeki mezarını da ziyaret ederek dua ettiler. Sancar köyü gençleri köydeki yaşlı ve hastaları ziyaret ederek farklı bir bayram yaşadılar. Sancarlı gençler teröre olan tepkilerini dile getirmek için de ziyaretlerini giydikleri ay yıldızlı tişörtlerle yaptılar.
Gençler adına konuşan Sadık Buyurgan eski gelenek ve görenekleri hem eğlenerek hem de duygusal anlar yaşayarak devam ettirmek istediklerini belirterek, "Nerede o eski bayramlar demek yerine, eskide kalacak bu bayramların bir parçası olmak için bir araya geldik" dedi.

BİZE ULAŞIN