Pazarcı Esnafına Belge Zorunluluğu

Pazarcı Esnafına Belge Zorunluluğu
Antalya Semt Pazarcılar Odası yönetim kurulu, pazarda sattığı ürünü Hal’den almayıp, ektiğini pazarda getirip satan üretici konumunda olan müstahsillere belge zorunluluğunun geldiğini açıkladı.
Pazar yerlerindeki esnafın ürettiği ürünü satması ve üretime teşvik edilmesi nedeniyle müstahsillere Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ‘Çiftçi Kayıt Belgesi’ zorunluluğu getirildi. Bu zorunlulukla birlikte pazarda ürün satmak isteyen pazarcı esnafı yetiştirdiği ürünü satabilecek, belge ile Antalya Semt Pazarcıları Odası’ndan Pazar yeri alabilecek.
HAL’DEN ALIP PAZARDA SATIYORLAR
Vatandaşların pazarcı esnafı tarafından yetiştirilmiş ürünleri almak gibi bir isteklerinin olduğunu söyleyen Pazarcılar Odası Başkan Vekili Cihan Karataş, Çiftçi Kayıt Belgesi’ ile üretici ve alıcı bir araya gelecek. Bu sistem aynı zamanda sadece ürün ticareti yapanların önüne geçecek, sistem insanları üretmeye teşvik edecek’’ dedi.
Bakanlık tarafından uygulanan zorunlu belgenin belirli standartları oluşturmak için gerekli diyen Karataş, bu sayede ürettiğini satanların hakları korunacak. Başkasının ürettiğini alıp satanlar zamanla ya bu belgeye sahibi olacak, ya da pazarda ürün satamayacak. Belgeyi alabilmek için ürün yetiştirebilmek gerekli. Bunun için de ekilecek araziye sahip olunması, veya kiralanması şartı koşulacak. Yani üretmeyen satamayacak’’ dedi, esnafın yasalara uyarak gerekli şartları yerine getirmesini istedi.(CE -
BİZE ULAŞIN