(Özel)- Söke OSB’de Baca Tütüyor

(Özel)- Söke OSB’de Baca Tütüyor
-Söke’ye özellikle istihdam katkısı yönünden özlemle beklenen yatırımlarından biri olan Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde bacalar tütmeye başladı.
Son dönemde yer satışları ve kamulaştırmalar açısından büyük ilerleme kaydeden Söke OSB’de, büyük yatırımcılardan Nordzee firmasının balık yemi üretim tesisleri faaliyetine başladı. Noodzee Su Ürünleri A.Ş. levrek ve kaya levreği üretimi başta olmak üzere deniz balıkları yetiştiriciliğinde Türkiye’nin öncü kuruluşları arasında yer alıyor.
Güllük Körfezi ve Aydın Didim açıklarında bulunan balık yetiştirme çiftlikleri, Güllük’te yer alan modern işleme ve paketleme tesisi ile hizmet veren Noordzee’nin Söke OSB’de yer alan yem fabrikası da faaliyetine başladı. Mayıs ayı içinde Söke’de balık yemi üretimine başlayan firma, tam otomasyon sistemi ile kurulan fabrikada ilk etapta 35 bin ton/yıl kapasitesi ile üretim yapacak. Edinilen bilgiye göre yakın zamanda ilave tesis ile balık yemi üretim kapasitesi 85 Bin ton/yıla çıkarılacak. 8 bin metrekarelik kapalı alan, toplam 38 bin metrekarelik alanda hizmet verecek Noordzee Güllük’te de bulunan, Türkiye’nin ilkleri arasındaki işleme ve paketleme tesisini Söke’de de kuracak. Balık işleme tesislerinin Söke’de 2-3 yıla kadar kurulacağını belirten Noordzee Su Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Vural; Söke’de kurulacak balık işleme ve paketleme tesisleriyle yaklaşık 300 kişiye istihdam sağlayacaklarını söyledi.
Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran Söke OSB’de yer alan Noordzee balık yemi üretim tesislerini gezerek, bilgiler aldı. Noordzee Su Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Vural ve Fabrika Müdürü Yahya Şentürk tarafından karşılanan Başkan Toyran; Söke OSB’de özlemle beklenen faaliyetin gerçekleşiyor olmasının büyük mutluluk verici olduğunu söyledi. OSB’nin Söke için ekonomik katkı ve istihdam açısından en önemli yatırımların biri olduğunu belirten Başkan Toyran; “Söke OSB’de yer satışlarının hızla devam ettiğini biliyoruz, yer tahsisi isteyen önemli firmaların olduğunu da biliyoruz. Diğer taraftan yer hazırlıkları da devam ederken, kurulumunu tamamlayan önemli firmaların faaliyetlerine de başlaması çok sevindirici” dedi.
BİZE ULAŞIN