Ege Su Ürünleri İtalya’da Tanıtılıyor

Ege Su Ürünleri İtalya’da Tanıtılıyor
Su Ürünleri Tanıtım Grubu, tanıtım faaliyetlerine dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan İtalya’daki Expo Milano 2015’te devam ediyor.
STG, ana teması "Gezegeni Beslemek, Yaşam İçin Enerji" olan Expo Milano 2015’e katılarak, Türkiye Pavyonunda tanıtım gruplarına ayrılan alanda 12 - 17 Haziran 2015 tarihleri arasında hem ülkemiz su ürünlerinin tanıtımını yaptı, hem de gelen ziyaretçilere İstanbul Gourmet aşçıları tarafından, özel sunumlarla hazırlanan levreği ikram etti.
Etkinlik süresince STG standına yoğun ilgi olurken, çoğunluğunu İtalyanların oluşturduğu ziyaretçiler, ikram edilen levreği çok beğendiklerini ifade ettiler.
Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, "İtalya en çok ihracat yaptığımız ülkelerden biri olmasının yanı sıra, Akdeniz ülkesi olması sebebiyle de mutfak ve su ürünleri açısından da yakın olduğumuz bir ülke. 2014 yılında İtalya’ya 79 milyon USD’nin üzerinde ihracat gerçekleştirdik. Özellikle Levrek ve Çipura, İtalya’da çok tüketilen ve sevilen balık çeşitlerinden. Expo konsepti itibariyle, son tüketiciye ulaşabileceğiniz bir platform. STG olarak burada gerçekleştirdiğimiz etkinlikle hem ülkemizin su ürünlerini tanıtarak sevdirmeye hem de su ürünlerinde oluşturduğumuz pozitif Türkiye algısını pekiştirmeye çalıştık" diye konuştu.
Etkinliğin son günü ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve beraberindeki heyet, Expo Milano 2015 Türkiye pavyonunu ziyaret etti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, düzenlenen törenle Türkiye Pavyonunun resmi açılışını yaptı. Açılış, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İtalya Ekonomi Bakan Yardımcısı Carlo Calenda, Ekonomi Bakan Müsteşar Yardımcısı ve Türkiye Expo 2015 Komiseri Tarık Sönmez, Türkiye’nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök ve Milano Ticaret Ataşeleri Semine Uygun ile Mehmet Burak Yılmaz’ın katılımı ile gerçekleşti.
EXPO Milano Türkiye Pavyonu’nun açılışında, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, diğer İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkan ve yardımcıları ile Tanıtım Grubu Başkanları yer aldı.
Açılış töreninin ardından Yedi Cihan Kadınları ve Neyzen Zeki Sözen, performans gösterisi gerçekleştirdi. Daha sonra heyetin onuruna verilen öğle yemeğinde Su Ürünleri Tanıtım Grubu tarafından levrek fileto misafirlere ikram edildi.
BİZE ULAŞIN