"Didim’de Belediye Pazaryeri Mescidindeki Suyu Bile Kesti"

Didim’de Belediye Pazaryeri Mescidindeki Suyu Bile Kesti
Didim’de Mavişehir mahallesinde kurulu olan Mavişehir Pazarı Dernek Başkanı Ayhan Gülcenboy ve Yönetim kurulundan Şemsettin Arslan sezon başında yaşadıkları sıkıntıları Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ ve Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu’na iletti.
Sezon başında olmalarına rağmen ciddi sıkıntı içerisinde olduklarını belirten esnaf temsilcileri pazar yerinde suların kesildiğini hatta mescitte abdest almak için kullanılan çeşmelere bile su verilmediğini ileri sürdüler. Esnafı canından bezdiren uygulamaları nedeniyle yerel yönetime tepki gösteren esnaf temsilcileri sorunlarının çözümü için yetkililerden yardım istediler.
Gülcenboy ve Arslan; sezona sıkıntılı bir başlangıç yaptıklarını ve öngörülerinde bu yılın kötü geçeceğini gösterdiğini, ilçe gündemini meşgul eden Cumhuriyet Meydanındaki Ramazan Etkinliklerinin de işporta tezgahlarına dönerek esnafa zarar verdiğini ve bu kötü gidişe katkı yaptığını söylediler. Bununla beraber başka sıkıntıları olduğunu da ifade eden dernek yöneticileri bu sezon kiraların çok yükseldiğini ve metrekare bedelleri belirlenirken adaletsizlikler olduğunu vurguladılar. Pazaryerinde su problemi olduğunu, pazarcı esnafının kullandığı çeşmelerin suyunun kesildiğini, özellikle sebze meyve satan esnafların zorlandığını anlattılar. Mescitte dahi abdest alacak sularının olmadığından söze eden esnaf temsilcileri hele hele Ramazan ayında yaşanan bu sıkıntının üzücü olduğunu belirttiler. Uygulanan otopark ücretlerinin de yüksek olduğunu anlatan dernek yöneticileri gezmek amacı ile gelenlerle beraber özellikle günlük alışverişini pazardan karşılayan kişilerin bu durumdan çok rahatsızlık duyduğunu, geçtiğimiz günlerde bir İngiliz’in mutfağına aldığı iki liralık bir gereç için 5 lira otopark ücreti ödemek durumunda kalınca isyan ettiğini anlattılar.
RAMAZAN ETKİNLİĞİ DEĞİŞİK NOKTALARDA YAPILABİLİRDİ
Dernek yöneticileri Gülcenboy ve Arslan ile Oda Başkanları Üstündağ ve Pektaşoğlu Cumhuriyet Meydanında yapılan kültürel etkinliklere karşı olmadıklarını, bunun ticari boyutunda Didim esnafının göz ardı edilmesine karşı olduklarını vurgulayarak bu etkinliğin ilçe genelinde değişik noktalarda Altınkum, Akbük, Fevzipaşa, Mavişehir hatta Köylere kadar ulaşan gezici araç ve sahnelerle yapılabileceğini ileri sürdüler.
"BELEDİYENİN KAPISINA DAYANACAKLAR"
Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve ekibinin uygulamalarının esnafı adeta canından bezdirdiğini belirten esnaf yetkilileri Başkan Atabay’ın daha adaletli olmasını beklediklerini söylediler. Her geçen gün artan sorunlarından dolayı esnafın Belediye’nin kapısına dayanma talepleri ile kendilerine geldiğini belirten Mavişehir Pazarı Dernek Başkanı Ayhan Gülcenboy ve Yönetim kurulundan Şemsettin Arslan sorunların makul yollarla çözülmesini istediklerini söylediler.
Üstündağ ve Pektaşoğlu “Vazifeli olan kurumlar titiz davranmalı ilçe genelindeki esnafa neleri şart koşuyorlarsa, hangi şartlar altında işyeri çalıştırmaya müsaade ediyorlarsa Cumhuriyet meydanındaki işporta tezgahı görünümündeki stantların da aynı gereklikler aranmalı” dediler.
BİZE ULAŞIN