Didim, Abta Sağlık Komisyonu Toplantısına Katıldı

Didim, Abta Sağlık Komisyonu Toplantısına Katıldı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun ve Tanıtım Genel Müdürü İrfan Önal’ın katıldığı 2015 Turizm Değerlendirme ve 2016 turizmine bakış, toplantısı ETİK tarafından İzmir organize edildi.
Toplantıya Didim’den DİTAB Başkanı ve Didim Belediye Meclis Üyesi Sevinç Karataş, Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi Veysel Ece ile Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Didim BYK TÜRSAB Genel Sekreteri Hikmet Atilla katıldı.
TÜROFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşlerin de katıldığı toplantıda İrfan Önal 2015 turizmin ilk çeyreğinde ki hareketlilik hakkında bilgi verdi. En fazla düşüşün Rus ve Fransız pazarında olduğunu belirten Önal, buna karşılık Almanya ve bazı İskandinav ülkelerinde yükselişin olduğunu vurguladı. Müsteşar Prof. Dr. Haluk Dursun ve Genel Müdür İrfan Önal 2015’in önümüzde ki aylarda turizm de yükseliş beklediklerini, buna rağmen sıkıntının devam edeceğinin de altını çizdiler. Müsteşar Prof. Dr. Haluk Dursun bilhassa yurtdışın da dikkatlerin Türkiye turizmine çekmek ve Türkiye de tatil yapmanın tehlikeli olmadığını, bazı ülkelerin Türkiye Turizmi ile ilgili olumsuz algı yaratmak istediklerini, bunun önüne geçmek için de tanıtım atağında bulunacaklarını, Turizm bütçesini de buna göre ayarlanacağını belirterek, 2016 da da krizin devam edebileceğinin işaretini verdi.
Toplantıya Aydın Kültür ve turizm Müdürü Nuri Aktakka, Didim’den DİTAB Başkanı ve Didim Belediye Meclis Üyesi Sevinç Karataş, Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi Veysel Ece ile Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Didim BYK TÜRSAB Genel Sekreteri Hikmet Atilla katıldı.
Toplantıda konuşan Hikmet Atilla, Didim’in sorunlarına dikkat çekerek Didim’e üvey evlat muamelesi yapıldığını 2 senedir Didim de yapılan 6 km’lik duble yolun bir türlü bitirilmediğini, az yatak kapasiteli otellere kendilerini yenilemeleri için ucuz kredi imkanlarının yaratılması gerektiğini, Didim’in havası, denizi ve tarihi yerleri ile Türkiye turizminin önemli merkezlerinden biri olduğu ve iki Havaalanından (Adnan Menderes ve Milas - Bodrum) Turist çekmesine rağmen 2015 turizm sıkıntısın dan diğer turizm bölgelerine göre daha fazla etkilendiği, Didim de turizmin gelişmesine yönelik çalışmalar yürütüldüğü, buna Bakanlığın da destek sunmasını beklediklerini belirterek, Milet Okulunun canlandırılması için toplantılar yapılması gerektiğine işaret etti. Bunun üzerine Müsteşar Prof. Dr. Haluk Dursun Milet Okulunun ilgisini çektiğini, bunun ile ilgili çalışmalar yürütebileceklerini belirtiler.
Genel Müdür İrfan Önal’an İngiliz Seyahat Acentalar Birliği’nin (ABTA) Sağlık Komisyonu’nun toplantısının Didim de olacağı bilgisini verdi. Soru Cevap şeklinde sürdürülen toplantı iyi temenniler ile bitti.
BİZE ULAŞIN