Ipard Yatırımları Finansman Protokolü

Ipard Yatırımları Finansman Protokolü
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu işbirliğinde düzenlenen IPARD Yatırımları Finansman Protokolü bilgilendirme toplantısının ilki Bursa’da gerçekleştirildi.
Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin IPARD programından faydalanacak yatırımcılara ön finansman sağlanması için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’yla protokol imzalamasının ardından Balıkesir Bölge Birliği tarafından Bursa, Balıkesir ve Çanakkale illerinde düzenlenecek IPARD bilgilendirme toplantıları ile Tarım Kredi kooperatiflerinin yetkilileri ile üreticilerin bu konuda bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri desteği ile proje sahiplerinin ön finansman problemi ortadan kalkıyor. Bursa Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu salonunda yapılan toplantıda, Bursa bölgesindeki Tarım Kredi Kooperatifleri yetkilileri IPARD konusunda bilgilendirildi. Toplantıya Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın, Bölge Müdür Yardımcısı İdris Ceylan, TKDK Bursa İl Koordinatörü Temel Naci Karslı, Bursa bölgesindeki kooperatiflerin yetkilileri ve üreticiler katıldı. Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın toplantının açılışında yaptığı konuşmada IPARD konusunun tarımsal yatırımların desteklenmesi yanında yerel kalkınmada çok büyük role sahip olduğunun altını çizerek proje sahiplerinin herhangi bir Tarım Kredi Kooperatifi’ne geldiklerinde finansman konusunda hemen yardımcı olacaklarına vurgu yaptı. “IPARD Yatırımları Finansman Protokolü” konusunda katılımcıları bilgilendiren Bölge Müdürü Altın, “Bu protokol sayesinde çiftçinin ön finansman problemi Tarım Kredi Kooperatiflerinin desteği ile ortadan kalkmış oldu. Dolayısı ile tarım, gıda ve hayvancılık alanlarında üreticilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinden Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında, sıfır veya indirimli faizli kredi kullanabilecek, tarımsal girdileri peşin veya kredili olarak daha hesaplı alabilecek. Tarımsal girdilerin kredili olarak sağlanması durumunda, yatırımcı 0 – 7,5 arasında faiz oranlarından yararlanabilecek. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak Bursa, Balıkesir ve Çanakkale illerinde yaklaşık 100 bin çiftçimize bu konu hakkında bilgi vermek ve bu imkanlardan yararlanmalarını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Bursa Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yetkilileri tarafından katılımcılara slayt eşliğinde IPARD konusunda bilgi verildi. Toplantı sonunda kooperatif yetkililerinin uygulama ve IPARD konusundaki soruları cevaplanırken karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.
BİZE ULAŞIN