Büyükşehir Belediyesi İle Belediye-iş Arasında Toplu Sözleşme İmzalandı

Büyükşehir Belediyesi İle Belediye-iş Arasında Toplu Sözleşme İmzalandı
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, BASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan işçileri ilgilendiren toplu sözleşmeyi imzaladı. Başkan Uğur’un onayı ile BASKİ’de en düşük işçi maaşı 2 bin 247 lira oldu.
Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ)’nde düzenlenen toplu sözleşme imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Belediye-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, BASKİ yönetim kurulu üyeleri ve genel müdür yardımcıları ile sendika yöneticileri katıldı. Toplu İş Sözleşmesinin Büyükşehir BASKİ çalışanları için önemine değinen Başkan Uğur, imza altına alınan bu sözleşme ile taban ücreti aylık bin 201 liradan 3 bin 210 liraya çıkarttıklarını, aylık en düşük işçi maaşını 2 bin 247 liraya yükselttiklerini bildirdi. Başkan Uğur, “İmzaladığımız sözleşme ile 1. yıl ücretlere yüzde 24 olmak üzere toplamda yüzde 35 oranında artış sağlanmıştır. Yine bu sözleşme ile; BASKİ’deki 45 çeşit ücret skalası 1’e indirildi. İşçilerin aylık sosyal yardımları 900 liraya çıkarılmıştır. İmzaladığımız bu sözleşme sonucu en düşük yevmiye 40.03 liradan 77 liraya çıkarılmıştır. Böylece en düşük yevmiyeye yüzde 93 gibi bir artış getirilmiştir. Hepimiz için, bilhassa işçi kardeşlerimiz için hayırlı, uğurlu olsun. Allah mahcup etmesin. Çalışanlarımıza derman, kuvvet, sağlık, sıhhat ve afiyet diliyoruz” dedi.
İmzaların atılmasının ardından Belediye-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a “Sayın Başkanım, bir fincan kahvenin 40 yıllık hatırı vardır, bu jestinizden dolayı size teşekkürlerimizi sunuyoruz” diyerek fincan takımı takdim etti.
BİZE ULAŞIN