Burhaniye’de Denizcilik Bayramı Coşkusu

Burhaniye’de Denizcilik Bayramı Coşkusu
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Denizcilik Bayramı’nın 89.yılı coşkulu törenlerle kutlandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da katıldığı törenlerde yüzme, yağlı direk ve denizde ördek yakalama yarışmaları yapılırken, yapılan konuşmalarda da denizlerin önemi anlatıldı.
İskele Yat Limanında düzenlenen Denizcilik Bayramı kutlamalarında büyük coşku yaşandı. Törenler, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Kaymakam Mehmet Göze ve Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın birlikte denize çelenk bırakmasıyla başladı. Ahmet Edip Uğur, yaptığı konuşmada, Balıkesir’in denize 300 kilometre kıyısı ve 32 adası bulunan bir il olduğunu anlattı. Edremit körfezinde, ulaşımın deniz üzerinde yapılması için çalışma yaptıklarını anlatan Uğur, bunun trafiği büyük ölçüde rahatlatacağıhı söyledi. Sahil temizliğine büyük önem verdiklerini anlatan Uğur, Ayvalık ve Altınoluk için birer liman planladıklarını söyledi. Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal da, Denizcilik bayramının birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını anlattı. İnsanlara denizi sevdirmek için çalıştıklarını anlatan Uysal, bu yıl, 4 olan mavi bayrak sayısının 9’a çıkardıklarını anlattı ve yarışmalara katılacak gençlere başarılar diledi.
Yapılan konuşmaların ardından yüzme yarışmaları yapıldı. Daha sonra çok sayıdaki genç, denize bırakılan iki ördeği yakalama yarışına katılırken, Muhammed Çelik ve Mahmut Tayyar Avcı, ördekleri yakalamayı başardı. Yağlı direkten bayrak kapma yarışı da büyük ilgi gördü. Çok sayıdaki genç bayrağı alabilmek için dakikalarca uğraş verirken, bayrağı yağlı direkten almak İbrahim Karagündüz’e kısmet oldu. Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekiplerinin gösterililerinin de yapıldığı törenin sonunda, dereceye giren gençlerin ödülleride, Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur. Kaymakam Mehmet Göze ve Belediye Başkanı Necdet Uysal tarafından verildi.
BİZE ULAŞIN