Devlet Hastanesi’nin Cihaz Kapasitesine Yenileri Ekleniyor

Devlet Hastanesi’nin Cihaz Kapasitesine Yenileri Ekleniyor
Bartın Devlet Hastanesi Endoskopi Ünitesine son teknolojiye sahip 2 adet yeni endoskopi ve kolonoskopi cihazları alındı.
Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Bartın Devlet Hastanesi Endoskopi Ünitesine son teknolojiye sahip 2 adet yeni endoskopi ve kolonoskopi cihazları alındı. Cihazların alınmasından sonra başlayan tadilat çalışmalarının ardından cihazların kullanımına başlanacağını söyleyen Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doktor Osman Açıkgöz, endoskopi ve kolonoskopi işlemleri için beklemek yada il dışına gitmek zorunda kalan vatandaşların, daha kısa sürede işlemlerini Bartın’da yaptırabileceklerini söyledi.
İHTİYAÇ OLAN KADROYU TAMAMLADIK”
Endoskopi ünitesini de yakın zamanda kurduklarını aktaran Doktor Açıkgöz, “Bilindiği gibi birliğimizin kurulmasından sonra endoskopi ünitesi kurularak ünitemizin ihtiyacı olan hekim kadrosu tamamlanmış ve yeni gastroskopi cihazı, kolonoskopi çihazı ve elektrokoter cihazı alınmıştı. Hastalarımızın ilimizde tedavilerinin planlanması üzerine talep hızla artmıştır ve Ünitemizdeki mevcut cihazlara ilave olarak alınan yeni 2 adet endoskopi ve kolonoskopi cihazı ile hastanemizdeki uygulama ve hasta sayısında yüzde 300 artış olmuştur” dedi.
“SEVK SAYISI AZALDI”
Yeni uygulamalar sayesinde sevklerde azalma yaşandığını da kaydeden Açıkgçz şöyle konuştu: “Bu ünitemize başvuran hastaların, teşhislerinin konulup, tedavilerinin daha etkin ve hızlı olması için ünitemize alınan bu cihazlar sayesinde, yapılan işlemler daha hızlı gerçekleşmektedir. Yeni düzenlemelerle il dışına hasta sevkimiz azalırken, hastalarımız için verilen randevu süreleri kısalacaktır. Sağlıkta teknolojik cihazların hastane hizmetlerine dâhil edilmesi, hekimlerimizin hasta üzerindeki tedavi başarısını etkileyen büyük bir unsur haline gelmiştir. Bu kapsamda Endoskopi ve kolonoskopi ünitesinin teknik olarak donatılması hastanemizdeki hizmetin kalitesinin daha iyi ve kesintisiz olmasını sağlamıştır.
Alınan cihazların son teknoloji ürünü olduğunu da kaydeden Açıkgöz şöyle devam etti: “Son teknoloji ürünü olan bu cihazlar ile daha kaliteli bir görüntüleme sağlanırken özellikle yeni elektrokoter cihazı ile endoskopik işlemler esnasında tanı ve tedavi amacı ile bir takım girişimler de yapılabilmektedir. Kolonoskopi işlemi esnasında görülen iyi ve kötü huylu polipler bu koter yardımı ile kesilip çıkartılabilmektedir. Ayrıca kanamalı lezyonlara müdahale edilip damarlar koagüle edilerek (yakılarak) kanamalar durdurulabilmekte. İlave cihazlar ile mide ve onikiparmak bağırsağındaki kanamalı damarlar koagüle edilebilmektedir. Böylece hastada ameliyata gerek kalmadan kanamalar da kontrol altına alınıp durdurulabilmektedir.”
BİZE ULAŞIN