Tküugd’den Doğu Türkistan Sergisi

Tküugd’den Doğu Türkistan Sergisi

  • Bartın
  • Cuma 10.07.2015 16:58
Türkçe Konuşan Ülkeler ve Uluslararası Gazeteciler Derneği ‘Fotoğraflarla Doğu Türkistan’ konulu fotoğraf sergisi açtı.
Türkçe Konuşan Ülkeler ve Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD) tarafından Doğu Türkistan Türklerinin yaşadıkları sıkıntılı günlere dikkat çekmek amacıyla ‘Fotoğraflarla Doğu Türkistan’ konulu fotoğraf sergisi açıldı. Serginin açılışına Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır, TKÜUGD Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Bartın Hükümet Caddesi üzerinde açılan sergide sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti arşivlerinden yaklaşık 200 eser vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.
Doğu Türkistan Türklerinin son günlerde büyük sıkıntılar yaşadıklarını ve dernek olarak bu sıkıntıları sürekli gündemde tutmaya çalıştıklarını söyleyen TKÜUGD Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, “Bu fotoğrafların bazılar Doğu Türkistan Sürgün Hükümetinin arşivinden oradan temin ettik. Bazı fotoğrafları çıcukların görmesi uygun olmadığı için onları sergilemedik. Bütün katılımcılara geldikleri sergimizi ziyaret ettikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.
Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır ise, “Derneğimizin Türk dünyası ile ilgili gayretli çalışmalarını yakından izliyoruz. Bugün burada yapılan resim sergisi de bu duyarlılığın göstergesidir. Bu farkındalığın oluşmasında emeği geçenleri kutluyorum" diye konuştu.
“DERNEĞİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM"
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Böyle bir duyarlılığı göstermiş oldukları için ben derneğimize teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi bende bu hareketin içerisinden geldim. Müslüman Türk milletinin ve tüm Müslümanların dünyada birlik içinde olmalarını, acı çekmemelerini isteyen bir görüşten geliyorum. Bu bütün ülkemizin de görüşüdür. Böyle arzu ediyoruz. Bu noktada nerede bizim bir kardeşimiz varsa, nerede ezilen bir insanımız varsa ona sahip çıkmak lazım. Bu sergiyle de bu çalışmalar yapılıyor. Bu tür etkinlikler bize güç veriyor. Bu hassasiyeti gösterdiğiniz için ben hepinize teşekkür ediyorum. Belediye olarak da yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Allah’ım bütün dünyadaki kardeşlerimize sıkıntı vermesin. Şu mübarek Ramazan’ı layığı ile geçiremiyorlarsa Allah’ımız layığı ile geçirebilmeyi nasip etsin. Buna millet olarak da sahip çıkmamız gerekiyor. Özellikle Belediye olarak da yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum."
BİZE ULAŞIN