Ahlat’ta Yaz Kur’an Kursları Başladı

Ahlat’ta Yaz Kur’an Kursları Başladı
Bitlis’in Ahlat İlçe Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl “Haydi Çocuklar Kur’an Ayında Kur’an’la Buluşalım” sloganıyla başlattığı yaz Kur’an Kurslarının açılışını yaptı.
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve yurt genelinde düzenlenen yaz Kur’an kursları kapsamında Ahlat’ta ilçe merkezi ve köylerdeki cami ve Kur’an Kurslarında yaz Kur’an kursları açıldı. Yaz Kur’an kurslarının açılması nedeniyle Ahlat İlçe Müftülüğü tarafından Akkoyunlu Cami’de bir açılış programı düzenlendi. Programa katılan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban ve Ahlat Müftüsü Orhan İmamoğlu, Yaz Kur’an Kursu’na başlayan öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle sohbet eden Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu Kur’an okuyan öğrencileri dinledi. Açılan Yaz Kur’an Kursları hakkında bilgi veren Ahlat Müftüsü Orhan İmamoğlu, 22 Haziran tarihinde başlayan yaz Kur’an kurslarının 21 Ağustos tarihinde sona ereceğini söyledi. Müftü İmamoğlu; “Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda okulların tatil olduğu dönemde yaz Kur’an Kursları açıldı. Kurslarımız günde 3 saat haftada ise toplam 15 saat verilecektir. Bu yıl Kur’an kurslarımızda yaklaşık 4 bin adet dini kitapta ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Merkezde 30, köylerde 26 toplam 56 cami ve 12 Kur’an kursumuzda yaz Kur’an kursları açılmıştır” dedi.
Kur’an ayı Ramazan ayında çocukların, gençlerin camilerde buluşmasının Allah’ın en büyük ikramı olduğunu belirten İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Yüzlerce, binlerce çocuğumuzun camide Kur’an’la buluşmaları, dinlerini, imanlarını, ibadetlerini, peygamberlerini, ahlaklarını öğrenmeleri için camilere koşmaları bizleri mutlu etmektedir. Bizimde bu konularda onlara bilgi vermemiz, Kur’an-ı öğretmemiz de en büyük hizmet olarak bizi sevindirmekte ve aşk ile bu hizmeti vermek için kamçılamaktadır. Anne ve babalara, çocuklarımıza ve hocalarımıza birer cümle söylemek istiyorum. Sevgili anne ve babalar; bir annenin bir babanın evladına bırakacağı en büyük miras güzel ahlaktır. Bu güzel ahlakı almaları içinde Kur’an ile tanışmaları lazım. Lütfen çocuklarımızı Kur’an’dan mahrum bırakmayalım. Camideki çalışmalara destek olalım. Size öğrettiklerimize katkıda bulunun. Sevgili çocuklar; Siz Allah’ın yarattığı en değerli varlıklarsınız. Allah size bir kitap gönderdi. O kitabın adı Kur’an-ı Kerim’dir. Sizi yoktan var eden, anne-babalarınızı yaratan, size her türlü nimeti veren Rabbimizin bu kitabını okumadan hayattan zevk alamazsınız. Hocalarımıza da şunu söylemek istiyorum. Camiye gelen her çocuğumuz, her gencimiz bize Allah’ın gönderdiği aziz birer misafirdir. Biz onları camilerin kapısında gönlümüzün kapılarını açarak karşılamalıyız. Onların hiçbirine camiye, Kur’an’a, Allah’a, Peygambere karşı gönüllerinde iz bırakacak kötü bir söz ve davranış olmamalıdır. Bu münasebetle kurslarımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Allah çocuklarımıza zihin açıklığı, hocalarımıza da muvaffakiyetler versin” dedi.
Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ise bu güzel Ramazan Ayı’nda çocukların, gençlerin bir araya gelerek Allah’ın kelamını öğrenmelerinin mutluluk verici bir tablo olduğunu ifade etti. Kaymakam Tekbıyıkoğlu; “Çocuklar bizlerin en kıymetlileridir. Yüce Allah, çocukları gözün nuru olarak tavsif etmiştir. Gözümüzün nuru, geleceğimiz olan çocuklarımızın dinlerini, inançlarını öğrenmelerini, Kur’an’la tanışmaları son derece önemlidir. Hiçbir çocuğumuz Kur’an’dan mahrum kalmasın. Her çocuğumuz Kur’an’la tanışsın, sadece okumakla değil, içindeki güzelliklerle tanışsın. O kitabı bize getiren Hz. Peygamberle tanışsın, onu tanısın. Allah’a ibadet etmeyi öğrensin ve iyi bir evlat olmayı öğrensin. Bu vesileyle ilçe müftülüğümüzün organizasyonunda ilçe merkezi ve köylerimizde açılan yaz Kur’an Kurslarımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, öğrencilerimize zihin açıklığı, görevlilerimize ise başarılar diliyorum” dedi.
BİZE ULAŞIN