Bitlis’e İlk Defa Çocuk Psikiyatri Uzmanı Atandı

Bitlis’e İlk Defa Çocuk Psikiyatri Uzmanı Atandı
Bitlis’te çocukların psikolojik sorunlarına eğilebilmek amacıyla Bitlis Devlet Hastanesi bünyesinde ilk defa bir çocuk psikiyatri uzmanı atandı.
Bitlis Devlet Hastanesinde günlük poliklinik yapan uzman doktor Seda Aybüke Sarı, genellikle psikoloji sorun yaşayan 0-18 yaş gurubundaki çocukların sorunları ile ilgilendiklerini belirtti. Yaklaşık 1 ay önce Bitlis’e atadığını, daha çok aile ve çocuklar arasındaki psikolojik bozuklukların ele alındığı bir dalda hizmet vermeye çalıştıklarını ifade etti. Uzman Doktor Sarı, çocuklarda korkular, alt ıslatma, psikolojik sorunlar, ölüm sonrası yaşanan travma, boşanmalar sonrası yaşanan travmalarla karşı karşıya kalan çocuklarla, ailelerin sorunlarına çözüm bulmak amacında olduklarını söyledi. Çocuk psikiyatrisi olarak amacının ruhsal açıdan sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmek olduğunu ifade eden Sarı, “Aynı zamanda erken müdahalelerle erişkinlikteki ve gençlikteki sorunları azaltmak, suç oranlarını azaltmak gibi hedefleri olan bir branşta çalışıyoruz. Koruyucu ruh sağlığı hizmetinin yanında tedavi hizmeti de veriyoruz. 0-18 yaş gurubunda olan çocukları aileleri ile birlikte değerlendiriyoruz. Genel olarak dikkat eksikliği, hiperaktif bozukluğu, otizmli çocukların sorunları, davranış bozuklukları, psikiyatrik bozukluklar, tikler ve takıntılar, öğrenme güçlüğü, derslerle ilgili başarısızlıklar, konuşma bozuklukları, kekemelik gibi birçok alanda çocuklara sağlık hizmeti sunuyoruz. Burada ilaç tedavisini en aza indirgeyerek, tamamen psikolojik olarak tedavi hizmeti de bizim alanımıza giriyor. Ayrıca, ailede ölüm ve boşanma sebebiyle çocuklarda yaşanan sorunlarda da danışmanlık hizmeti verebiliyoruz” dedi.
Poliklinik olarak tam kapasite ile çalışmaya henüz başlamadıklarını, bunun sebebinin ise birimin tam anlaşılamadığını ifade eden Uzman Doktor Suna Aybüke Sarı, “Muayene süremiz uzun dönemi alabiliyor. Hem çocuğu hem de aileyi tanımamız açısından zaman ihtiyaç duyuyoruz. Yani çocuklar bizler ailenin bir yansıması olarak başvuruyorlar. Genelde ailenin sorununu temsil ediyorlar. Ayrıca madde kullanımı ve adli konulara da bakıyorum. Bitlis’e ilk defa böyle bir branşta atama yapıldığı için henüz hastalarımız tam anlamıyla konuyu anlamış değiller. Ancak ilerleyen zamanlarda polikliniğimize başvuran hasta sayısında artış yaşanacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN