Muhtar Seçildi, Okuma Yazma Bilmediği İddiası Üzerine Başına Gelmeyen Kalmadı

Bolu’nun Gerede ilçesinde, 7 Haziran’da tekrar edilen muhtarlık seçimini kazanan adayın okuma yazması olmadığı gerekçesiyle, muhtarlığı İlçe Seçim Kurulu tarafından iptal edildi. Muhtar, İl Seçim Kurulu’na itiraz etti. İl Seçim Kurulu, okuma yazması var diyerek muhtar olabileceğini hükmetti. Bu kez de ikinci olan muhtar adayı durumu Ankara Yüksek Seçim Kurulu’na kadar taşıyarak hakkını aramaya devam etti. Şimdi en üst kuruldan çıkacak karar bekleniyor.
Edinilen bilgiye göre, olay Gerede’ye bağlı Yakakaya köyünde meydana geldi. Geçtiğimiz dönem muhtarlık yapan İbrahim Gürdağ’ın vefat etmesi nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde bu köyde tekrar muhtarlık seçimi yapıldı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından 3 adayın yarıştığı muhtarlık seçiminde Mustafa Yalçın 44, Eyüp Mirici 42, Mehmet Ali Uğurlu 14 oy alırken, 3 oy ise boş çıktı. Bu sonuçların ardından Mustafa Yalçın muhtar oldu ve mazbatasını aldı. Ancak 2 oyla seçimi kaybeden Eyüp Mirici, muhtar seçilen Mustafa Yalçın’ın okuma yazması olmadığı iddiası üzerine İlçe Seçim Kurulu’na şikayet dilekçesi verdi. Gerede İlçe Seçim Kurulu muhtar seçilen Mustafa Yalçın’ı okuma yazma testine tabi tuttu. Seçim kurulunda yapılan testte Yalçın’ın okuma yazma bilmediği anlaşılınca, muhtarlığı iptal edilerek, seçimde ikinci olan Eyüp Mirici’ye muhtarlık verildi.
Okuma yazma bilmediği gerekçesiyle muhtarlığı iptal edilen Mustafa Yalçın, bu kez Kenan Evren döneminde başlatılan okuma yazma seferberliğinde Akşam Sanat Okulu’ndan almış olduğu okuma yazma belgesiyle Bolu İl Seçim Kurulu’na itiraz etti. İl Seçim Kurulu ise İlçe Seçim Kurulu’nun aksine muhtarlığın Mustafa Yalçın’da kalmasına karar verdi.
Seçimi kazanamasa da hukuki zeminde hakkını aramaya devam eden Eyüp Mirici, bu kez de Ankara Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na itirazda bulundu. Halen belirsizliğini koruyan muhtarlık seçimi adeta yılan hikayesine döndü. Köy halkı ise yeni muhtarlarının kim olacağını meraklı gözlerle beklemeye başladı.
BİZE ULAŞIN