Başkan Edebali, Yıldırım’ın Dönüşümünü Anlattı

Başkan Edebali, Yıldırım’ın Dönüşümünü Anlattı
Yıldırım’da her mahallenin kentsel dönüşüme tabi olacağını dile getiren Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, gerek bazı bölgeleri yıkıp yaparak gerekse koruyarak dönüşümü gerçekleştireceklerini söyledi.
Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım’da hayata geçirilecek kentsel dönüşüm hakkında önemli açıklamalar yaptı. Kentsel dönüşümün hayata geçmesi için 3 temel referansın olduğunu söyleyen Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Kentsel dönüşüm hukuki, teknik ve toplumsal boyutlardan oluşuyor. Hukuksal alt yapı yeni yasa ile ortaya çıktı. Teknik yönü de sadece fiziksel bir kentsel dönüşümü kapsamıyor. Çevresel, stratejik, sosyal, ekonomik boyutları da kapsıyor. Diğer yönü ise toplumun bunu benimsemesi ve desteklemesi” dedi. Şehirlerin de yaşayan bir organizma olduğunu, şehrin hayati fonksiyonlarını besleyecek doğru çözümlerin üretilememesinin kentsel dönüşümün başarısızlıkla sonuçlanması anlamına geldiğini belirten Başkan Edebali, “Dönüşümün Yıldırım’da yapılma şekli bazı bölgelerde mecburen yıkıp yeniden yapma şeklinde olacak. Fiziki ve sosyal problemler arasında da bir bağ var. Güvenlik, sağlık problemlerini çözebilmek için kentsel dönüşüm önemli” diye konuştu.
"EKONOMİ CANLANDIRILMALI"
Kentsel dönüşümde başarılı olan şehirleri inceleyerek bir master plan hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Edebali, “İlçemizde daha önce riskli alan ilan edilen Arabayatağı, Yavuzselim, Ulus, Mevlana, Çınarönü ve Hacivat mahallerimiz var. Bu mahallelerde master planı yapınca orada uygulayacağımız projelerdeki sosyal ve ekonomik boyutu dikkate alarak hareket edeceğiz. Mesela Değirmenönü mahallemizde 30 bin insan yaşıyor; ancak sadece 150 tane işyeri var. 30 bin insanın yaşadığı bir alanda siz ekonomiyi canlandıracak, sosyal yaşamı teşvik edecek bir mekânsal anlayış yapmazsanız o mahallelerinin ayakta durması imkansızdır” şeklinde konuştu. Mahalle kültürünün Türk toplumun çok eskilere dayandığını vurgulayan Başkan Edebali, “Amerika 1500’lü yıllarda keşfedildi. Ama bir mahalle örneği teşkil eden Yıldırım Külliyesi 1400’lü yıllarda yapıldı. İşte bu kültürümüzü yeniden keşfederek insanların yaşamaktan mutluluk duyacağı mahalleleri hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN