Kadın Avukata Yapılan Saldırı Hukukçuları Ayağa Kaldırdı

Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Nevin Canbaz’a yönelik tehdit ve saldırı, hukuk camiasını ayağa kaldırdı.
Adliye önünde cübbeleriyle toplanan avukatlar saldırıyı kınadı. Bir davadan çekilmesi için bu tür tehditler aldığı iddia edilen Avukat Nevin Canbaz ise adaletin gerçekleşmesi için hiçbir şekilde geri adım atmayacağını söyledi.
Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Nevin Canbaz’a yönelik tehdit ve saldırı Bursa Adliyesi önünde protesto edildi. Onlarca avukat cübbelerini giyip, yakalarına, ‘Savunmayı savunuyoruz’ rozeti astı. Önce evine zarf içinde iki kurşun gönderilerek tehdit edilen, ardından da evi kurşunlanan Canbaz’a yönelik saldırı, hukuk camiasını ayaklandırdı.
Yaşadıklarını anlatan Avukat Canbaz, saldırıların kendisini hiçbir şekilde yıldırmadığını, geri adım atmayacağını söyledi. Olayın yurt dışında olduğu sırada meydana geldiğini kaydeden Avukat Nevin Canbaz, “Her şey, içinde iki mermi bulunan zarfın gelmesiyle başladı. Ayrıca ‘biri sana biri de kızına’ yazılı bir not bırakıldı. Ertesi gün de evimin bulunduğu daire ve üst katını taradılar. İki dairede de kimsenin olmaması tesellimiz. Adalet için bu görevi yapıyoruz. Önceliğimiz adaletin tecellisini sağlamak. Bu yoldan dönmemiz söz konusu değil. Eylem hiçbir şekilde bizim adaletin tecellisi için verdiğimiz mücadeleden döndürmez. Bugüne kadar mesleğimi bu temel üzerine kurdum. Yapan ve yaptıranların bundan bir fayda elde etmeyeceklerini görmeleri gerekir. Üzgünüm. Hem savunmaya hem bana karşı yapılan bir saldırı, keşke olmasaydı. Ama bu, hiçbir davamdan çekilmeme sebep olmayacaktır mücadeleden geri adım atmayacağım. İnşallah daha fazla bir şey yaşanmadan herkes kendi durumunu ölçer tartar, savunmaya yönelik bu tür eylemlerden vazgeçerler” dedi.
Evine 4 kurşun isabet ettiğini kaydeden Canbaz, saldırının ardından koruma isteğini aktardı. Bir gazetecinin, "Bir avukatın da sanık olarak yargılandığı cinsel istismar davasından çekilmeniz istenmiş, saldırı da bunun için mi yapıldı" şeklindeki sorusuna Avukat Canbaz, "Ondan şüpheleniyoruz, failleri bildirdik. Muhtemelen o dava üzerinde duruyoruz, kamera görüntülerine polis el koydu. Faillerin gerekli cezaları almasını bekliyoruz. Saldırılar sonrasında koruma istedim, gereken yapılacak. Mağdure de can güvenliği tehlikesi altında, ailesine de tehdit var, babası da bir gün önce kaçırılıp darp edilmişti. Arkasından kurşun bırakma ve son olarak kurşunlama eylemi gerçekleşti. Yargı süreci son çırpınışları olarak değerlendiriyoruz. Adalet yerini bulacaktır. Failin avukat olup olmadığı konusunun cevabını yargı belirleyecek. Olabilecek isimleri verdik, tahkikat sürüyor, failler bulunduktan sonra da kamuoyu ile paylaşılır” cevabını verdi.
Bursa Barosu Başkanı Avukat Ekrem Demiröz, saldırının sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade ederek, “Saldırıyı kim yapmış olursa olsun, tetikçileri, azmettiricileri kimler olursa olsun o şüphelilerin yargı önüne çıkması ve hak ettikleri cezayı almaları konusunda sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Şiddetin varabileceği bizim açımızdan hiçbir yer yoktur, sonuna kadar savunma mesleğinin bedeli ne olursa olsun gereklerini yapmayı sürdüreceğiz. Yapanlar veya bu tür eylemlerden umar içinde olanlar kesinlikle sonuç alamazlar. Açık ve net tavırla saldırıların karşısında olacağımızı duyuruyorum" şeklinde konuştu.
Daha önce Bursa Barosu Başkanlığı yapan Avukat Zekeriya Birkan ile CHP milletvekilleri de açıklamaya katıldı. "Avukata ve savunmaya uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan atan avukatlar, açıklamaların ardından Canbaz’a geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
BİZE ULAŞIN