(Özel Haber) 400 Yıllık Çiniler Ait Olduğu Yerde Sergilenmeyi Bekliyor

Özel Haber 400 Yıllık Çiniler Ait Olduğu Yerde Sergilenmeyi Bekliyor
  1. Haberler
  2. Bursa
Cuma 25.09.2015 08:28 ABONE OL
Bursa’da tarihi Sinanpaşa Camii’nden çalınan ve bugünün teknolojisiyle bile kalitesi tutturulamayan 400 yıllık İznik çinilerinin Londra’da bulunduktan sonra ait olduğu yerde sergilenmemesi ilçe halkını üzüyor.
Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki tarihi Sinanpaşa Camii’nden çalınan 400 yıllık İznik çinilerinin Londra’dan geri getirilmesi, Yenişehir halkını sevindirdi. 10 senedir 450 yıllık Sinanpaşa Camii’nde imamlık yapan Recai Aslan, Ankara’da teşhir edilen 400 yıllık çinilerin Yenişehir’de sergilenmesini istedi. 1999 yılında caminin depremde hasar görüp ibadete kapalı olduğu esnada 3 defa çinilerin çalındığını ifade eden Aslan, “Daha sonra güçlendirilen cami ibadete açıldı. Çalınan çiniler ise İngiltere’de bulundu. Nereye ait olduğu anlaşıldıktan sonra bürokrasi engelleri aşılarak Ankara’daki Etnografya Müzesi’ne getirildi. Ama gül dalında güzeldir. Çiniler de yerinde dursa daha güzel olurdu” dedi.
Caminin de restorasyona ihtiyaç olduğunu belirten Aslan, “Ankara Etnografya Müzesi’nde 2 seneden beri sergilenen çiniler camiye getirilmeli. İlk restorasyonda imitasyonları kabul etmediler. Daha sonra Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan 3 kişi camideki çinilerin imitasyonunun yapılacağını söyledi. Ama bir seneden beri kimseden ses çıkmadı. Burada bulunan çiniler ise kurulan kamera ve alarm sistemi ile korunuyor. Ama bunlar yetersiz. Tarih kokan bu camiye bir güvenlik görevlisi verilse, kamera sistemi yenilense daha iyi olur” diye konuştu.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ