Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala:

Seçim sandıklarının taşınması kararını seçim kurullarının verdiğini ifade eden eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, kimsenin demokrasiyi tehdit etme hakkı olmadığını söyledi.
Bursa İl Dernekler Federasyonu’nu (BİLFED) ziyaret eden AK Parti Bursa milletvekili adayı Efkan Ala, seçim sandıklarının taşınması ile ilgili HDP’nin tepkisinin yanlış olduğunu ifade etti. Ala, ”Türkiye’nin seçimleri huzur içerisinde ve gelişmiş ülkeler seviyesinde yapma geleneği tescil edilmiştir. Bu konuda hiçbir tereddüt yoktur. Seçimlerin nerede yapılacağına hükümetler karar vermiyor. Orada il ve ilçe seçim kurulları veriyor. Son kararı da yüksek seçim kurulu veriyor. Bunlar da hakimlerdir. Yani hakimlerin oluşturduğu bağımsız kurullar veriyor. Bunların içerisinde siyasi partilerin üyeleri de var. Orada hangi yerde, nerede kurarlarsa, vatandaşlarımızın huzur içerisinde, herhangi bir baskıya maruz kalmadan hür iradelerini sandığa yansıtacakları kararı seçim kurulları verecektir. O zaman vatandaşı tehdit edenler, şuraya buraya oy vereceksiniz diye zor kullananlar, yaptıkları işin demokrasiye kast etmek olduğunu bilmelidir. Bu bir seçim terörüdür. Bir insanı, arzu ettiği yerin dışında, baskı ile tehdit ile oy kullanmak zorunda bırakacak yöntemler uygulanıyorsa, burada tedbir alma zorunluluğunu elbette ki seçim kurulları değerlendirecektir. Neden her yerde olmuyor? Türkiye’de oradaki insanlar üzerinde baskı yoktur diyebilir miyiz? Hepimizin gözü önünde olan şeyler bunlar. Lafı eğri büğrü söylemeye gerek yoktur. Biz buna karşıyız. Bunu yapanların demokrasiye düşman olduklarının altını çiziyorum. Demokrasiyi tehdit etmek kimsenin haddi değildir. Bütün partilerimiz de bu çerçevede düşünmek zorundadır” dedi.
Türkiye hızlı bir kalkınma sürecine girdiğinde uyuşuk hücrelerin bile harekete geçtiğinin altını çizen Ala, “Hiç izahı mümkün olmayan saldırılar başlıyor; gerek politik, gerekse terörist saldırılar. Ama eski Türkiye’de söylendiği gibi, dışarıda olan biteni suçlamamızın bize bir faydası yok. Kendi problemimizi kendimiz çözeceğiz. Biz birlikte olursak, politikaları birlikte oluşturursak, arkasında birlikte durursak, eleştirileri ciddi bir şekilde dikkate alırsak bunları da çözeriz. Ancak problem ortaya çıktığı zaman suçlu aramak yerine, önce o probleme çözüm aramalıyız. Çözümü bulalım. Millete maliyet ödettirmeyelim. Sonra hatası olanı buluruz. İnşallah bu terör belasından da kurtulacağız. Bunu da çözecek olan biziz” diye konuştu.

BİZE ULAŞIN