TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy:

TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy:
TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy, bir gün Avrupa ülkelerine Türkiye’nin vize koyacağını söyledi.
TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu tarafından Bursa’daki turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için düzenlenen toplantı Crowne Plaza’da yapıldı. Kamu ve özel sektörü bir araya getiren toplantıda konuşan TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy, sanayicilerin, idarecilerin, turizm acentelerinin ve yatırımcılarının bir arada olmasının Bursa’da hayat olduğunu gösterdiğini söyledi. Avrupa Birliği ülkelerine giden iş adamlarının vize konusunda yaşadığı sıkıntıları dile getiren Ulusoy, “Artık Türkiye vize konulacak bir ülke değil. Avrupa Birliği ülkelerine sesleniyorum. Türkiye artık bir buçuk milyon yatağı, 51 hava limanı, 53 yat limanı ve 400 uçağı olan bir ülkedir. Gün gelecek biz onlara vize koyacağız” dedi.
Yaşanan vize sıkıntılarının Arap ülkelerinde de geçerli olduğunu ifade eden Ulusoy, "İş adamlarımıza, seyahat acentelerine yurt dışına giderken vize kolaylığı gösterilmesi gerekiyor. Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid 22 ülkenin temsilciliğini yapıyorsa biraz elini çabuk tutsun. Yatırımlara biraz daha hız versin. 1980’de yurt dışına gittiğimizde Avrupa Birliği ülkelerinden randevu almakta sıkıntı yaşıyorduk. Şimdi ise Türkiye, Yunanistan’dan, Bulgaristan ve Romanya’dan giden gençlere iş vermeye çalışıyor. Avrupa Birliği, insanlığıyla övünüyor, ama 3 milyon Suriyeliye kapıyı açan Türkiye’dir. Kucak açan Türkiye olduğu kadar besleyen de Türkiye’dir" şeklinde konuştu.
Arap Türizm Örgütü Başkanı Al Fehaid ise, dünyada 1 milyar 200 milyon kişiye yakın turizm potansiyeli olduğuna dikkat çekerek, "Ancak bunun Türkiye’deki kısmı 45 milyon kişi civarındadır. Arap alemi de yaklaşık 52 milyon kişilik bir turizm potansiyeline sahip. Arap aleminden Türkiye’ye gelen turist sayısı 2014 sonu itibariyle 1 milyon 650 bindir. Bu sayı 2015 sonuna kadar 2 katına çıkarak 2 buçuk milyonun üzerinde olacaktır. Arap ülkeleri olarak, Türkiye’de turizm ve diğer yatırımlar açısından Türkiye ile çok iyi bir ilişki içerisine girmeyi arzu ediyoruz" dedi.
Programının sonunda Al Fehaid, hediye tablosunu almak için kürsüye çıktığında, Ulusoy, "Al Fehaid doktorsa biz de kendi işimizin doktoruyuz. Doktor vize konusunda 22 ülkenin turizm başkanlığını yapıyorsa, Suudi Arabistan ile yapılacak olan vize konusunda, bize destek vermeleri lazım. Ben kendim için bir şey istemiyorum. 22 ülkenin başkanlarıyla toplanın bu işe karar verin. Bu ülkede yaşayanlar insan sevgisiyle büyürler. Bu süreç içerisinde yatırım yapmaya devam edin. Çünkü zaman sizin aleyhinizde işler. Bir seyahat acentesi oraya gittiğinde bir kere vize veriyorsunuz. Biz vizeyi umre için istemiyoruz. İş adamları ve seyahat acenteleri için istiyoruz" ifadelerini kullandı.
Al Fehaid ise, "Türk vatandaşları için vize konusunda elimizden ne geliyorsa yapacağız. Ben turizmden sorumlu bir başkan olarak bütün Arap ülkeleriyle bu meseleyi konuşacağım. Bizler İslam ülkeleri olarak her zaman hedef halindeyiz. Ama inşallah birbirimize olan desteğimizle bunların üstesinden geleceğiz. Hac ve umre vizeleri için de büyük bir çaba içerisindeyiz" dedi.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, "Turizm kültürdür, kardeşliktir, barıştır ve sevgidir. Bursa binlerce yıldır doğudan, batıdan, güneyden ve kuzeyden göç alan ve veren kadim bir şehir. Bursa bir markadır" dedi.

BİZE ULAŞIN