İngiliz Anıtı’nda 100. Yıl Töreni

Çanakkale Savaşlarının 100. yılı dolayısıyla İngiliz Helles Anıtı’nda tören düzenlendi. İngiltere Veliaht Prensi Charles ev sahipliğinde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.
İngiliz Helles Anıtı’nda düzenlenen törene, İngiltere Veliaht Prensi Charles ev sahipliği yaptı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İrlanda Cumhurbaşkanı Higgins’in, Prens Charles tarafından karşılanmaları ile başladı. Türkiye, İngiltere ve İrlanda milli marşlarının okunmasının ardından başlangıç konuşması ve duası yapıldı. Galler Prensi Henry’nin Çanakkale Savaşının tarihi önemi üzerine yaptığı konuşma sonrası, bir askerin savaş günlüğünden bazı bölümler okundu. Mustafa Kemal Atatürk’le yapılan söyleşiden de bir bölümün okunmasının ardından, tören saygı duruşu ve yapılan dua ile devam etti. Anıta çelenklerin konulmasının ardından konuşan Prens Charles, "Çanakkale’deki birçok kaybımızın acısını derinden hissediyoruz. Burada çok canlı hikayeler yaşandı. Birçok milletten asker buraya geldi. Dostluklar kurdukları sırada hayatlarını kaybetti. Burada büyük acılar yaşandı" diye konuştu.
İngiliz gemisinde saygı atışı yapılırken, Kanadalı bir askerin anlatısının ardından tören kapanış duası ile son buldu. İngiliz anıtındaki törenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, konuk heyet başkanları onuruna Savarona yatında akşam yemeği düzenlenecek.
BİZE ULAŞIN