Üniversiteli Oğlaklar Kapış Kapış

Üniversiteli Oğlaklar Kapış Kapış
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünde yetiştirilen damızlık Saanen erkek oğlak, teke, koç ve kuzular, açık artırmayla satışa sunuldu. Yetiştiriciler, açık artırmaya büyük ilgi gösterdi.
ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Teknolojik ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nde (TETAM) gerçekleştirilen açık attırmada, 5 aylık 33 Saanen erkek oğlak, 3 teke, 7 koç ve 21 erkek kuzu satışa sunuldu. Çok sayıda besici, ihalede hazır bulundu. Besiciler, bilimsel yöntemlerle yetiştirilmiş hayvanlara sahip olmak için birbiriyle yarıştı. İhalede bir oğlağın fiyatı, 1600 TL’ye kadar çıktı.
Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemil Tölü, verimi yüksek damızlıkların yetiştiricileri kısa sürede kara geçireceğini belirterek, “Erkek hayvan kendisini çok çabuk amorti eder. Çünkü bir dişiden en fazla 2-3 yavru alabilirsiniz. Ama bir erkekten 150-200 tane yavru alabilirsiniz ve genetik özelliklerini taşır. Ne derler? Erkek sürünün yarısı. Biz de bu anlamda yetiştiricilerimize yıllardır güvenilir bir şekilde damızlık satışlarımızı sürdürmekteyiz” dedi.
İhaleye katılanlardan besici Recep Uçar, damızlık bir oğlağı, girdiği ihale sonucunda 1600 TL’ye satın aldı. Uçar, “Üniversitenin yapmış olduğu bu çalışmalardan biz de faydalanmayı düşündük. Bugüne nasipmiş. İyi bir teke alıp elimizdeki hayvanların ırkını daha iyi bir duruma getireceğiz. Daha iyi ürün elde edeceğiz. Kazancımız da artacak. Ülke ekonomisine de katkısı daha fazla olacak. Tekenin ihalesi bin 100’den başladı. Rakiple yarışınca bin 600 TL’ye aldım. Fiyatı yüksek ama. İyi bir ırk olduğu için tercih ettim” dedi.
BİZE ULAŞIN