Kargı’da Balık Avı Sezonu Bereketli Başladı

Kargı’da Balık Avı Sezonu Bereketli Başladı
Çorum’un Kargı ilçesinde balık avı yasağının sona ermesiyle birlikte amatör balıkçılar Kızılırmak nehrine akın etti.
15 Nisan’da uygulama konulan av yasağının kalkmasıyla birlikte Kızılırmak’ta yerini alan amatör balıkçılar sezona bereketli başladı. En çok yayın ve sazan balıklarını avlayan balıkçılardan boş dönen ise neredeyse olmuyor. Avlanan balıkların büyüklüğü ise görenleri hayrete düşürüyor. Amatör balıkçılık yapan Mesut Şahin olta ile 20 kilo ağırlığında bir yayın balığı yakaladı.
En büyük hobisinin balık tutmak olduğunu belirten Mesut Şahin, ‘’Herhangi bir işim olmazsa işten çıktığımda her gün mutlaka balık avlarım. Stres atmak için, deşarj olmak için en güzel yöntem. Tutabildiğim zaman çok mutlu oluyorum, ayrı bir zevk veriyor, tabi tutamadığımız zamanda küsmek yok, bıkmak yok. Tutsak da tutmasak da her gün ırmak kenarındayım’’ dedi.
Şahin’in tuttuğu 20 kilo ağırlığındaki balığın yakalanma anını ise başka bir avcı kamerası ile kaydetti. Görüntülerde uzun süren bir çaba sonucu çıkartılan balığın zorlukla ırmak kenarına taşındığı görülüyor. Olta ile bayağı bir uğraşın sonunda balığı tuttuğunu belirten Şahin, ‘’Büyük balık avında balığı yormak çok önemli, yoksa oltayı kırıp avı kaçırabilirsiniz. Buna dikkat ederek yaklaşık yarım saat süren bir uğraş sonunda balığı ırmaktan çıkarttım. Bu benim için büyük bir başarı, inşallah tüm avcılarımıza da nasip olur’’ diye konuştu.
Ramazan ayının yaza denk gelmesi de avcıların balık tutkusunun önüne geçemiyor. Avcılar, sahur vaktinden sabahın ilk ışıklarına kadar avlanmayı sürdürerek, bu hobilerinden geri kalmıyorlar.
BİZE ULAŞIN