(Özel Haber) Çorum’da 585 Yıllık Ramazan Geleneği

Çorum’un Osmancık ilçesinde Osmanlı Sadrazamı Koca Mehmet Paşa’nın 1430 yılında başlattığı iftar geleneği halen yaşatılıyor.
Osmanlı Devleti’nde 1429-1438 yılları arasında Başvezirlik makamında bulunan Osmancıklı Danişmendoğlu Koca Mehmet Nizamüddin Paşa 1430 yılında Osmancık ilçesinde bir imaret inşa ettirdi. Cami, hamam ve aşevinden oluşan imarette Osmanlı Devletinin son yıllarına kadar yoksullara sıcak yemek verildi. İmaret Aşevinde Osmanlı Devletinin zayıfladığı dönemlerde yılın her günü yemek verilemese de Ramazan haricindeki günlerde işçilere ve muhtaçlara ekmek, Ramazan günlerinde de yoksullara iftar ve sahur yemeği verildi.
585 yıl önce Osmancıklı Danişmendoğlu Koca Mehmet Nizamüddin Paşa tarafından başlatılan bu gelenek bu gün ilçede hayırseverlerin ve Osmancık Belediyesi’nin desteğiyle sürdürülüyor. İmaretin aşevinde pişirilen yemek Osmancık Belediyesi tarafından yaşlıların ve ihtiyaç sahiplerinin evlerine ulaştırılıyor.
Osmancık Belediyesi sahip çıktığı bu tarihi gelenek ile her gün 250 aileye dört kişilik iftar ve sahur yemeği ile ekmek dağıtıyor.
İlçede geleneğin bozulmadan yüz yıllarca devam edeceğini ifade eden Belediye Başkanı Hamza Karataş, "Ramazan ayının gelmesiyle birlikte belediye olarak vatandaşlarımıza hem iftarlık hem de sahurluk yemek hazırlıyoruz. 200 aileye sahurda ve iftarda yemek götürüyoruz. Evlerine yemek götürdüğümüz insanlarımızın önemli bir kısmı yaşlı ve engelli ve kimsesizlerden oluşuyor. 50 aile de imarethaneden gelerek yemeğini alıyor. Günlük 250 aileye yemek veriyoruz” dedi.
Bir çok yerde iftar çadırı kurulduğuna dikkat çeken Başkan Karataş, buna ihtiyacı olan vatandaşların ayağına hizmeti bizzat götürerek, bu hizmeti en iyi şekilde ifa etmeye çalıştıklarını vurguladı.
İmarethanede 600 yıllık bir geleneği yaşatmaya çalıştıklarını Karataş, “600 yıldır burada kazan kaynıyor. İlçedeki ihtiyaç sahiplerine yemek veriliyor. Atalarımızın başlattığı bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN