Bodrum’dan müzikli havadisler

Türkçe pop şarkıları iki günde nasıl ezberlersiniz? Gece gitmeye değer yerler neresi? Hangi Aşk-ı Memnu oyuncusu Rolling Stones hayranı? Dansöz Asena’nın küçük rakibi kim?

Bodrum, "Şuraları hep dutluktu," diyecek kadar eskiden beri gittiğim ve sanırım o günlerin hatrına -bu acayip popülerliğine rağmen- sevmekten vazgeçemediğim bir yer. Bir süredir oradayım ve bir yandan tatil yaparken bir yandan notlarımı bir kenara yazıyorum. İşte pop, rock, canlı müzik ve dans ekseninde Bodrum...
Bodrum sahillerinde, dükkânlarda, arabalarda çalan şarkılarda ilk beş: 1- Koparılan Çiçekler (Sertab Erener). 2- Evli Mutlu Çocuklu (Demet Akalın). 3- Bodrum (Hande Yener). 4- Sevdanın Son Vuruşu (Tarkan). 5- Poşet (Serdar Ortaç). İstediğiniz koyun sahiline inin, sizin gittiğiniz plajda çalmıyorsa bile mutlaka yandakinde bu şarkılardan biri bangır bangır çalıyor. Demet Akalın'ın seyyar mısırcıda çaldığını bile duydum. Şarkıların tümünün sözleri şu an ezberimde.
Bunu görünce, popçuların yaza doğru albüm çıkarırken neden, "Bu yazın hiti benimki olacak," diye hırslandığını anlıyorsunuz.

KONSERLER SÜRÜYOR
Bodrum Barlar Sokağı'nda hâlâ en gidilebilir yerler (şahsi kanaatime göre) Adamik, Kule, Körfez ve Mavi.
Adamik'te Depeche Mode, hâlâ en gözde grup. Onu U2 ve The Cure izliyor. Burası müdavim barı kavramının da oturmuş olduğu bir yer. Barın etrafı barmenlerle sıkı bir dostluk geliştirmiş müşterilerle dolu.
Körfez'e uzun zamandır gitmiyordum, bizim için hep 'Ankaralıların yeri' idi. Gittiğime memnunum. İçlerinde en alternatif çalan yer orası.
Kule, diğer mekânlara göre daha popüler müzikler çalıyor, hatta set list'i geçen senekiyle neredeyse aynı (bir tek Athena'nın süper şarkısı Serseri Mayın'ı eklemişler) fakat buradaki misafirperverlik had safhada. Kule barmenleri, şimdiye kadar gördüğüm en sıcakkanlı barmenler. Siz ne kadar eğleniyorsanız, onun iki katı eğleniyorlar. Hem işini iyi yapan hem de suratını bir kere bile asık görmediğim Erdinç'in yeri benim için ayrı. Kule'den bir süreliğine ayrılmıştı, bu sene geri dönmüş. Çok iyi etmiş.
Mavi'nin yıldızı yine Kangroove. Gece bir saatten sonra millet akın akın bu ünlü cover grubunun canlı performansını izlemeye gidiyor.
Adamik'te Aşk-ı Memnu'nun meşhur 'Ednan Bey'i Selçuk Yöntem'i gördüm. Ekrandakinden çok daha genç duruyor ve görünen o ki Rolling Stones'a bayılıyor.
Bodrum'dayken telefonuma gelen konser daveti mesajlarından biri: "Dünya sosyetesinin bir numaralı DJ'i Claude Challe, 31 Temmuz'da Xuma Beach'te." Bu adamı tanımlayabilecek en iyi şey 'sosyete gülü' olduğunu söylemek mi?
Dansöz Asena'ya bir rakip geliyor. Onun da adı Asena Yaşar ve şu anda 14 yaşında. Kaldığım yeri işleten ailenin kızıydı. Bu oynama işinden pek anladığımı söyleyemem ama bu kızın yeteneğini fark etmek için bu işten anlamak gerekmiyor. Türk Gecesi'nde beş dakika sahne aldı, yoldan geçerken olduğumuz yere çakılıp kaldık. Bir dans okuluna gitmek istiyormuş ama Bodrum'da dans okulu olmadığı için ailesi ne yapacağını düşünüyor şu sıralar.
Benim orada olduğum tarihte Manga, Duman ve Gripin konserleri vardı. Hepsi Hadigari'de gerçekleşiyor. Talep yoğun.
Bir vesileyle Türkbükü'ndeki Maça Kızı'na adımınızı atmanız halinde başınıza gelebilecekler: 1- Bir tost, bir ayran, iki çay ve iki kahveye 90 TL vermek. 2- Gördüğünüz simaların yarısının iki gün sonraki magazin eklerinde karşınıza çıkması.

FESTİVALİNİZİ SEÇİN
Rock Tatili Foça yarın akşam sona eriyor. Bugün Duman, Yüksek Sadakat, Baba Zula, İhtiyaç Molası, Asfalt Dünya, Cingi, yarın ise Manga, Ogün Sanlısoy, Oi Va Voi, Marsis, Acil Servis ve Kaçak sahne alıyor. Festivale vuvuzela yasağı konmuş, isabetli bir karar. Konserleri izlerken bir yandan da denize girebiliyor olmanız avantaj. www.rocktatili.com
Zeytinli Rock Fest ise 4 Ağustos Çarşamba günü başlıyor, 8 Ağustos'ta sona eriyor. Soulfly, Therapy?, MFÖ, Bulutsuzluk Özlemi, Helldorado, Emre Aydın, Gripin, Mirkelam-Kargo sahne alan onlarca isimden birkaçı. www.zeytinlirock.net
Bir festival de Büyükada'da. Bu yıl ilki düzenlenen İstanbul'un Avrupalı Kardeşleriİstanbul Adalar Kültür ve Sanat Festivali yarına kadar devam ediyor. Ana mekân olarak Büyükada Vapur İskelesi ve Deniz Otobüsü İskelesi'nin önündeki alan kullanılacak; müzik, edebiyat, resim, fotoğraf, sahne ve gösteri sanatları ücretsiz olarak gerçekleşecek. www.adalar.bel.tr

BİZE ULAŞIN