Yarışları halkın da izlemesini sağlayacağız

- Peki neden kapılarda 'üye olmayan giremez' ibaresi var?
- Çoğu kulüpte yok bu ibare. Ama üye statüsüyle çalışan kulüpler bu gelirlerle yaşıyor. Kapıların özellikle yarışmalar sırasında halka açılması lazım. Özellikle Binicilik Federasyonu'na bağlı olan tesislerin çoğu Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ait. Bunları halka kapatamazsınız. Bu yaklaşımı kırıyoruz. Ağustos başında bir müsabaka yapacağız ve kapılarımızı bu sporu daha geniş kitlelere yaymak, sevdirmek için herkese açacağız. Yarışmalara gelmeleri için cesaretlendirip teşvik edeceğiz. Amacımız herkesi ata bindirmek değil, bu sporun yapılabileceğini ve izlenebileceğini göstermek.

- Bu sporu halka açma çalışmanız her kesim tarafından destek görüyor mu? Özellikle bunun zengin sporu olarak kalmasını isteyen kesimden söz ediyorum...
- Bu yaklaşımı benimseyenler olmadığı için altı senedir istediğimiz noktada değiliz. Daha destekçi olan yöneticiler olsaydı, arzu ettiğimiz yere gelirdik. Diğer bir deyişle kapılar en azından yarışmalar sırasında yeteri kadar halka açılmış olsaydı, Türkiye'de binicilk sporu çok farklı yerlerde olabilirdi. Ama hâlâ geç kalmış değiliz. Bundan sonra bu bir zorunluluk haline gelecek. Özellikle genel müdürlükten kiralanmış tesislerin halka açık olması şart olacak. Öncelikle daha çok insanı yarışmalar sırasında yarışma alanlarına çekip daha sonra at binme tarafına geçeceğiz. Federasyonu olan 55 tane spor dalı var. Bunların hepsi sponsorluk desteği arıyor kendine. Sponsorluk sadece spora yapılmıyor ki; eğitime, sağlığa, sanata da yapılıyor. Bunların içinden sıyrılmak için çok ciddi değer kattığınızı ispat etmeniz lazım. Biz şu anda bununla uğraşıyoruz.

BU MÜSABAKANIN MALİYETİ 120 BİN AVRO
- Neden binicilik? Bu sporda çok iyi bir geleceğimiz olduğunu mu düşünüyorsunuz?
- Bu bir tutkudur. At çok başka bir şeydir. Ben 48 yaşımdayım, 14 yaşımdan beri at biniyorum. Kimse beni koparamaz.

- Federasyonun bütçesi yıldan yıla artıyor sanırım?
- Bu sene devletten gelen katkı çok arttı çünkü hedeflerimizin tatminkâr olduğunu gördüler. Geçen seneki payımız 800 bin TL'ydi, bu sene 2.5 milyon TL'ye çıkardılar. Sponsorlarımızın katkısı da fazla oldu bu sene. Bu müsabakanın bize masrafı 120 bin avro. Bunun gibi dört branş ve dört kategoride de binici var. 850 tane aktif yarışmacı lisanslı üyemiz var federasyonda.

BİZE ULAŞIN