Yedi yılda biz de hayat kadar değiştik

Bir dönemin reyting rekortmeni dizisi Çocuklar Duymasın yedi yıl aradan sonra atv ekranlarında izleyiciyle buluşuyor. İlk bölümü 5 Ağustos akşamı yayınlanacak dizideki değişiklikleri yapımcı Birol Güven'le konuştuk

- Uzun bir aradan sonra Çocuklar Duymasın tekrar izleyiciyle buluşuyor. Yeni bölümlerde neler olacak?
-
Son yedi yılda orta sınıf modern Türk ailesinin yaşamında ne değiştiyse, Çocuklar Duymasın'da da o değişti. Yani bir bakış açısıyla çok büyük değişiklikler yok, bir bakış açısıyla da bambaşka bir dizi oldu. Her şeyden önce bu ailenin hâlâ küçük meseleleri var. Yani 2003 yılında bu diziyi yaparken çok küçük meselelerle uğraşıyorduk. Hiç öyle büyük entrikalar, ilginç şeyler olmuyordu aslında dizide. Hiç ilginç bir şey olmayan bu dizi insanlara çok ilginç gelmişti. Bu aynen devam ediyor. Ama 2010 yılının küçük meseleleri var dizinin içinde. En büyük değişiklik bu. Çünkü hayatımız çok değişti. Dolayısıyla bu değişim de diziyi etkiliyor.

- Mesela ekonomik kriz gibi değişiklikler mi?
-
Her şey. Bir ailede ne konuşuluyorsa, bizim evde de o konuşuluyor. Mesela otomatik ödemeler masaya yatırılıyor. Bir bölümde büyük kızın bir meselesi var. Duygu'nun bir sevgilisi var. Sevgilisi Facebook sayfasında ilişki durumuna, 'yok' yazmış. Bu bizim dizimizi çok güzel anlatan bir durum. Çok küçük bir mesele ama, aileye büyük bir etkisi var ve biz bunu anlatacağız. Bunları anlatmaya devam edeceğiz.

HAYATTAKİ KADAR ENTRİKA VAR
- Oyuncular aynı mı?
-
Evet, oyuncular yüzde 90 aynı. Selami yok. Çünkü başka bir dizide oynuyor. Onun olmaması da bize başka bir hikâye kazandırdı. Dizide dominant teyzeyle boşanmışlar. Dominant teyze Gönül'ün hayatında yeni insanlar olacak. Mesela şu anda görüştüğü biri var. Tam sevgili de değil ama, bir dostluğu var. Volkan Severcan canlandırıyor bu karakteri. Ona da Haluk, 'zero erkek' diyor.

- Yani yine Selami tarzı bir erkek galiba.
-
Selami'den beter bu. Selami'ye, 'light erkek' diyen Haluk, bu kez, ' Bu Selami'den de beter,' diyor ve 'zero' adını takıyor.

- Çocuklar büyüdü tabii...
-
Evet, çocukların yaşlarındaki bu yedi yıllık zaman sıçraması, her şeyi değiştirmiş durumda. Daha ergenlik meseleleri var. Havuç'un artık cep telefonu var ama, araba istiyor. Ehliyet alıyor. Kız da araba istiyor. Bir de light erkeğin oğlu Orçun var. O da yedi yaşında şu anda.

- O da eski bölümlerdeki bebeğin büyümüş hali değil mi?
-
Evet bebek oyuncu büyüdü ve şansımıza çok yetenekli bir oyuncu oldu. O da çok güzel bir karakterle karşımıza çıkıyor. Beton Orçun. Onu biraz Haluk kendi istediği gibi yetiştiriyor. Hatta onun velisi de Haluk. Bu sene okula başlıyor.

- Selami hayatlarından tamamen çıktı yani.
-
Selami yurtdışında çalışıyor ve yakında gelecek. İnşallah...

- Kaç bölüm çekildi?
-
Dört bölüm hazır. Bölümlerin çoğu Ramazan'la alakalı. Zaten Ramazan'da yayınlanacağız. Ağustos'un ilk haftası başlayıp sonra da devam edeceğiz.

- Peki yedi yılda karakterlerde ne gibi değişimler oldu?
-
Zamanın getirdiği bir değişim var. Meltem'de hiçbir değişiklik yok. Çünkü genel olarak baktığımızda modern kadın kendine daha çok bakıyor. Ama Haluk öyle değil. Yaşlanmış. Saçları beyazlamış. Ufak tefek sağlık sorunları var. Şeker potansiyeli var, tansiyon yüksek. Daha sinirli olmuş yaşla birlikte. O da hayata çocuklar büyüdü dertler büyüdü gözüyle bakıyor. Çocukların peşinde koşturuyor.

- Yine konuşmak için 'mutfak' yapıyorlar mı?
-
Mutfağa gitme yine var ama eskisi kadar sık değil. Çocuklar büyüdüğü için biraz daha rahatlar. Ama Türkiye'de çocuklar hangi yaşta olursa olsun çocuktur ve onlardan gizlenen bir şeyler vardır. Tabii anne babadan gizlenen de çok şey var. Hayattaki kadar entrika var, komedi var. Dramatik, hüzünlü sahnelerimiz de var. Bir oyuncumuz vefat etti. Ayşen Tekin. Onu da bölümlerimizde anıyoruz, özlüyoruz.

- Meltem ve Haluk sürtüşme yaşıyorlar mı eskisi gibi?
-
Tabii. Çatışmalar eksiye nazaran daha da çok. Daha eskimiş ve daha çatışmaya müsait bir evlilik. Bambaşka nedenlerle çatışıyorlar.

- İşlerinde, evlerinde değişiklik var mı?
-
Evleri aynı ama, dekorasyon değişmiş. İşleri de aynı ama, pozisyon olarak biraz yükselmişler. Çocuklar ayrı eve çıkmak istiyor. Çünkü ikisi de üniversiteye gidiyor ve artık yalnız yaşamak istiyor. Bu da evdeki ayrı bir tartışma konusu. Kızımız üniversitede hukuk üçüncü sınıfta okuyor. Havuç hazırlık okumuş, üniversite birinci sınıfa gidecek.

- Havuç'un müzik merakı diziye de yansıyor mu?
-
Havuç dizide de müzik yapıyor. Babasından gizli. Hatta Havuç'un uzun vadedeki hedefi bölüm değiştirmek. Babasından gizli konservatuar sınavlarına girecek. Babası onun mühendis olmasını istiyor.

KÜÇÜK MESELELER İLGİ ÇEKİYOR

- Dizi yine aynı ilgiyi görecek mi sizce?
-
Aynı ilgiyi görür. Çünkü bu kategoride çok fazla dizi yok Türkiye'de. Hayat kadar komik, hayata paralel, küçük meselelerin işlendiği, kendimizi bulabileceğimiz bir dizi yok. En azından bir grup insan tarafından ilgi göreceğini düşünüyorum. Eskisi gibi olur mu bilemem. Çok büyük bir beklenti var. Eskisinden farklı bir ilgi olacak, çünkü Türkiye artık eskisi gibi değil.

- Siz bir yapımcı olarak televizyona ilgi konusunda bir değişim gözlemliyor musunuz?
-
Televizyon daha çok izlenmeye başlandı, arz çoğaldı. Çok kanal var, dijital platformlar var. Seyredecek çok şey var. İnsanlar eskiye oranla daha çok şey izliyorlar ama, arz da çok olduğu için birim başına düşen ilgi az olacaktır. Bundan beş yıl önce 10 reyting almak çok önemliyse, beş yıl sonra da belki üç reyting alan çok değerli olacak. Giderek azalacak ama kendi başarı kriterlerinde aynı başarı devam edecek. 2010 yılının başarı kriteri neyse Çocuklar Duymasın bunu yakalayacaktır.

- Dizinin yaz döneminde başlaması biraz riskli değil mi?
-
Biz yaz döneminde başlamıyoruz ama, biz Ramazan'da başlıyoruz. Ramazan televizyonun daha çok izlendiği bir aydır. Aynı saatte yemek yerler ve yemekten sonra da televizyon izlerler. O yüzden televizyonculukta Ramazan değerli bir aydır ve sezon dışı olarak değerlendirilmez.

BİZE ULAŞIN