MYP sporunu yapanlar anlatıyor

Cumartesi 11.09.2010
ABONE OL
Ali Kabaş (Fotoğraf sanatçısı)
"Yıllar önce uçak pilotluğunu öğrendim, ama yıllarca uçak kullanmadım. 2003'te motorlu uçuşun en has ve basit şekli olan motorlu yamaç paraşütüne başladım ve yeniden uçma aşkına tutuldum. 500 uçuş sonrasında hâlâ ilk günkü gibi zevk alıyorum. Son fotoğraf sergim de havadayken çektiğim fotoğraflardan oluştu."

İlhan Çakmak (Emekli)
"20 yıl önce microlight (hafif hava aracı) yeni gelişirken, bir belgesel seyrettim. Microlight pilotu, kırların üzerinde yere yaklaşıp bir tutam çiçek koparıyor, sonra uçuşa devam ederek evinin üzerine gelip, bahçede oturan eşinin üzerine kopardığı çiçekleri atıyordu. 'Bunu yapmalıyım,' dedim. Araştırdım, microlight pahalı ve zahmetli olduğundan, taşıması kolay ve ucuz olan paramotoru, yani MYP'yi seçtim. Kendim öğrenmeye kalktım. Belimi kırdım. Daha sonra THK'dan eğitim aldım."

Kamuran Adıyaman (THK Başakşehir Şube Başkanı)
"Yamaç paraşütü ve paramotor, uçmanın en kolay ve ucuz yolu. Şu anda lisanslı olarak 3 binin üzerinde kişi yapıyor. THK, tek merkezde eğitim yaptığı için talebi karşılayamıyor. THK Başakşehir Şubesi olarak eğitimi yaygınlaştırmak amacıyla bir proje başlattık. Denetimsiz eğitim verilmesini engelleyeceğiz. Yamaç paraşütü, iyi eğitim alınıp, kurallara uyulduğunda, en güvenli hava sporlarından biri."