2011 kataloğunun en önemli özelliği doğallık

Dekorasyon tutkunlarının merakla beklediği yeni Ikea kataloğu çıktı. Ve adreslere bırakılmaya başlandı

Cumartesi 18.09.2010
ABONE OL
Eskiden bir evi dayayıp döşemek için mutlaka tam takım mobilyalar seçilir, perdeler ve halılar, yemek takımları için yüklü bir bütçe ayırmak gerekirdi. Bundan altı yıl önce tanıştığımız İsveçli Ikea, bu süre içinde Türkiye'deki dekorasyon anlayışımızı da epey değiştirdi. Durum böyle olunca da Ikea'nın evlerin kapılarına bırakılan kataloğu da merakla beklenir oldu. Bu yıl "Değer verdiğiniz her şeye yer açın" temasıyla Türk tüketicisi ile altıncı kez buluşan Ikea Kataloğu, tüm dünyada da 60. yaşını kutluyor. Ikea Pazarlama Direktörü Senem Sadıklar yeni kataloğun bu ay sonuna kadar evlerde yerini alacağını söylüyor: "Bu yıl toplam 4 milyon 300 bin adet katalog basıldı. Eylül ayının sonuna kadar tüketicilere ulaşacak olan yeni katalog İstanbul'da 2 milyon 560 bin, İzmir'de 680 bin ve Bursa'da 420 bin olmak üzere 3 milyon 660 bin kapıya ücretsiz olarak dağıtılacak. 500'ü yeni 2 bin civarında ürün ile tüketicilere ulaşacağız."

SAKLAMA ÇÖZÜMLERİ
Bu yıl kataloğun temasının evi düzenlemek üzerine yoğunlaştığını belirtiyor Sadıklar: "Dar alanlar için çok güzel çözümlerimiz var. Bir şeyler sığmadığı için bazen taşınırken atmak zorunda kalıyoruz. Ya da kış gelmeden evi düzenlemek istediğimizde değer verdiğimiz şeyleri atmak zorunda kalabiliyoruz. İkea'daki kutular, çekmeceler, alanınız küçük bile olsa bunları muhafaza etmenize olanak sağlıyor."

Öne çıkan trendler
2011 için Ikea mağazalarında, doğa dostu ürünler, bu yılın ve önümüzdeki yılların ana trendi olarak ilk sıradalar.
Özellikle vazo, saksı ve ayna gibi aksesuarlarda düz ve klasik hatlardan çok organik şekillere yöneliniliyor.
Oturma gruplarında modern stiller olduğu kadar, country kanepeler de öne çıkıyor.
Banyo, mutfak, yatak odası, oturma odası gibi yaşam alanlarının kullanışlı olması çok önemli; bu nedenle çekmece sistemleri ve kutu/saklama çözümleri yine ön planda.
Çocuk gardıroplarında yaratılan modüler sistem; çocuklar büyüdükçe, gardıroplarının da büyümesine olanak sağlıyor.
Ahşap mobilyada trend, vengeden, nostaljik olan gri ve kahveye kayıyor; ama beyaz her zamanki yerini koruyor.
Tüm mobilyalarda, ama özellikle de tekstil kullanılan mobilyalarda, bu sene çok fazla desen yok, tek renk ve sadelik başrolde.