Sadece ayakkabılar 4.800 TL'ye mal oldu

Cumartesi 18.09.2010
ABONE OL
- Genç tasarmıcıların ne gibi sıkıntıları var Türkiye'de? - Z.T: Bir kere çanta-ayakkabı yaptırma olanağımız yok. Sonra 'Kumaş bolluğu var,' deniyor ama yok. Çok klasik kumaşlar bulabiliyoruz. Kumaşçılar büyük şirketlere çalıştıkları için bizimle ilgilenmiyor. Organze deseniz, sadece gelinlik için var. Ben o yüzden bu koleksiyon için organzeyi Yunanistan'dan, danteli Fransa'dan getirmek zorunda kaldım. Burada olsa 10 katına satılırdı. Bu defilede battım denebilir bu yüzden. Biriktirdiğim tüm parayı defileye harcadım. Sadece ayakkabılarım, 4.800 TL tuttu, gerisini siz düşünün artık!
- Kumaşların kötü olması, çıkan işi de etkilemez mi? - Z.T: Etkiliyor. Güzel tasarımlar bile kötü oluyor o yüzden. Avrupa'da kumaşçılar ve tekstil esnafı daha vizyoner. Tasarımcılara destek oluyorlar. Burda nakış yaptırmak için ayaklarına kapanıyoruz.
- Üretimden tasarım zihniyetine geçmek için onların da bilinçlenmesi gerekmiyor mu? - Z.T: Tabii ki. Kumaşçım, nakışçım bir şey yapmazsa ben ne yapayım? Bunun zincirleme olması lazım. Beyin göçü yaşanmaması için gençlerin daha çok desteklenmesi gerekiyor. İtalya'da daha iyi kumaşa, daha rahat ulaşabilen tasarımcı neden burada kalsın?