Pantolonlu kadının muhteşem dönüşü

Sezonun en baskın tredlerinden olan minimalizmle beraber pantolonlar yeniden gündemde. İpekyol'un Kreatif Direktörü Hilal Tunç yeni sezon modasını anlatıyor ve "Türk kadını uzun zamandır pantolon giymiyordu. Ama artık elbise, etek gidiyor, pantolonlar geliyor," diyor

Cumartesi 25.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 23.09.2010
ABONE OL
"Bu sezon kalın ve volümlü kumaşlar hayatımıza giriyor. Uzun zamandır küresel ısınmadan dolayı da ince, dökümlü kumaşlar vardı ama bu sene daha dik, ayakta duran silüetler çıktı. Aslında artık kimsenin 'Hava ısındı, soğudu' gibi kaygıları yok. Hem modacılar hem de kadınlar, hava nasıl olursa olsun, güzel olanı giymek üzerine düşünüyor. Kışın da açık ayakkabılar, kolsuz elbiseler ve çorapsız etekler giyebiliyoruz. Zaten bu yeni kumaşlar terleten, çok sıcak tutan kumaşlar değil. Bu kumaşlarla beraber eskisi gibi kat kat giyinmeyi bırakacağız. Elbise üzerine bir ceket yetecek mesela."

"Silüetler de hafifliyor ve minimalleşiyor. 90'lar ve 2000'lerin başından beri ilk kez minimalizmin bu kadar hayatımıza girdiğine tanık oluyoruz. Bu sadece kumaşlar yüzünden değil tabii ki. Uzun zamandır modada ciddi anlamda bir maksimalizm ve kadınsı duruş vardı. Çiçekler, bohem desenler, süslü ve seksi kadınlar revaçtaydı. Hem 10 yılı deviren bu maksimalizmin son noktasına gelmesi, hem de Celine'in dünyayı kasıp kavuran sade çizgilerinin etkisi var bu trendde. Yalnız bu yeni minimalizmde biraz erkeksilik söz konusu. Jilet gibi düz hatlar, mimari formlar ön plana çıkacak.

İnanılmaz derecede devetüyü rengi var ve bu tabii ki bu rengi en iyi gösteren yünlü kumaşlar ağırlıkta: Yüzde 100 kaşmirler, yünler geri dönüyor. Devetüyünü kullanırken ten rengine dikkat etmeli. Koyu tenliler, koyu renklerle kombinlememeli.

"Ceketler çok ön planda. Oldukça sert kumaşladan yapılan bu ceketler herkese yakışacak. Ve tabii ki pantolonlar. Pantolon trendi geçen sezon başladı ama bu kış zirve yapacak. Artık elbise, etek diye bir şey yok; pantolon var. Türk kadını uzun zamandır pantolonu hayatından çıkarmıştı. Uzun zamandır kimse pantolon almıyordu. Bu yıl ise çok moda olacak; ceketlerin, mantoların altına giyilecek. Pilili ve skinny modeller dışında her tür pantolon revaçta olacak. En çok da bol paçalı ve sigaret modellere rağbet olacak. İpekyol olarak biz de iş kadınlarını tek parçadan kurtarmaya gayret ettik. Çünkü dünya modası başka yöne doğru gidiyor ve biz de bunu empoze etmeye çalışıyoruz. Elbise 9-10 yıllık bir mirastı ama 2010'da pantolonlara ve onlarla giyilen ceket, bluzlara ağırlık verdik. Türk kadını farklı parçaları birbiriyle kombinlemeyi öğrendi artık. İş kadınları da bunu tercih ediyor artık. Bir elbise alıp birkaç kez giymek yerine bir pantolon alıp çok daha farklı şekillerde daha çok giyiyor. Elbiselerden vazgeçemiyoruz ama bu kış da elbiseden çok pantolon satılacağını tahmin ediyoruz."